Hitna pomoć imala je pune ruke posla tokom prethodne noći. Lekari Hitne pomoći beleže značajan porast broja poziva, a uzrok se može povezati sa promenom vremena koja je očigledno uticala na zdravstveno stanje građana. Prema rečima dr Violete Nikolić iz Zavoda za urgentnu medicinu, tokom noći je zabeleženo 104 intervencije, od kojih je 17 bilo na javnim mestima.
Dr Nikolić ističe da je bilo i tri pedijatrijska poziva, dok nije bilo akutnih koronarnih sindroma. Međutim, jedan od najozbiljnijih slučajeva bio je povređeni mladić star 17 godina, koji je teško povređen kao pešak na kružnom putu, a prevezen je u reanimaciju Urgentnog centra. Ovaj incident je samo jedan od mnogih koji su se dogodili tokom noći, a pešaci su, nažalost, često na „udaru“.
Tokom dnevne smene, prema rečima dr Nikolić, zabeleženo je čak šest povređenih pešaka. Među njima je i žena stara 52 godine, koja je teško povređena u Trgovačkoj ulici i sa politraumom prevezena u crvenu zonu urgentnog centra. Takođe, u kasnim popodnevnim satima, u 18 sati, došlo je do povrede muškarca starog 35 godina, koji je bio motociklista i takođe je prevezen u reanimaciju zbog težih povreda. Dr Nikolić je apelovala na pešake da budu oprezniji i da obrate više pažnje na saobraćaj.
Tokom noći, najviše poziva je bilo zbog problema sa visokim pritiskom i gušenjem, a najdominantniji simptom je bio bol u grudima. Dr Nikolić naglašava da bol u grudima uvek predstavlja alarm koji se ne sme zanemariti, posebno kod pacijenata sa kardiovaskularnim problemima. Promene vremena mogu dovesti do sužavanja krvnih sudova, što može rezultirati skokom krvnog pritiska, a to su sve okidači za simptome koje su pacijenti prijavljivali.
Ona je podsetila sve građane koji imaju problema sa krvnim pritiskom da redovno uzimaju terapiju, da prate svoje vrednosti krvnog pritiska i da nikako ne preskaču doze lekova ili ih ne menjaju samoinicijativno. Ove mere su ključne za očuvanje zdravlja, posebno u hladnijim vremenskim uslovima.
U međuvremenu, Beogradske elektrane su se oglasile u vezi sa mogućim scenarijem nakon 15. aprila. U ovom izveštaju iz JKP „Beogradske elektrane“ najavljeno je da bi moglo doći do promene u snabdevanju energijom, ali je još uvek neizvesno kako će to uticati na građane.
Takođe, tri beogradske opštine su se suočile sa nestankom struje, a detaljan spisak adresa na kojima je to zabeleženo objavljen je u medijima. Ove informacije su izazvale zabrinutost među građanima, posebno u vreme kada su temperature niske i kada je grejanje ključno za udobnost domaćinstava.
Pored toga, najavljene su i promene u gradskom prevozu, gde će dve linije promeniti trasu na dva meseca. Ove nove rute su predstavljene kako bi se građanima olakšalo kretanje po Beogradu, ali su takođe izazvale određenu konfuziju među putnicima.
U svetlu ovih događaja, Hitna pomoć nastavlja da radi na oporavku i pružanju neophodne medicinske pomoći građanima. S obzirom na sve više poziva i različitih hitnih slučajeva, apeluje se na sve da budu obazrivi i da se brinu o svom zdravlju, posebno u ovim promenljivim vremenskim uslovima. Dr Nikolić naglašava važnost prevencije i pravovremene reakcije na simptome koji mogu ukazivati na ozbiljnije zdravstvene probleme.