Bezbednosno-informativna Agencija (BIA) oštro demantuje tvrdnje privremenih albanskih institucija na Kosovu i Metohiji o navodnoj saradnji sa dva uhapšena lica za špijunažu. Prema informacijama BIA-e, lica sa inicijalima B.Š. i M.Ć. nisu bila u nikakvom odnosu saradnje sa Agencijom, te su njihova hapšenja potpuno neutemeljena.
Danas su u Uroševcu uhapšena dva lica, B.Š. i M.Ć., pod optužbom za izvršenje krivičnog dela špijunaže. Međutim, BIA tvrdi da nema nikakvih dokaza koji bi potvrdili njihovu navodnu saradnju sa Agencijom. Prema zvaničnim navodima BIA-e, ova hapšenja su plod političkih manipulacija i pokušaja kompromitacije rada Agencije.
BIA naglašava da je njihov rad uvek bio transparentan i u skladu sa zakonima i propisima. Agencija je uvek bila posvećena očuvanju nacionalne bezbednosti i suvereniteta Srbije, te nikakve lažne optužbe neće narušiti integritet i profesionalnost njenih operativaca.
Takođe, BIA ističe da su privremene albanske institucije na Kosovu i Metohiji već poznate po plasiranju lažnih informacija i dezinformacija u cilju diskreditacije srpskih bezbednosnih struktura. Ova hapšenja su samo još jedan pokušaj destabilizacije situacije na Kosovu i Metohiji i stvaranja tenzija u odnosima između Srbije i privremenih albanskih institucija.
U međuvremenu, predstavnici privremenih albanskih institucija odbijaju da komentarišu tvrdnje BIA-e i insistiraju na tome da su hapšenja B.Š. i M.Ć. rezultat saradnje sa srpskim obaveštajnim strukturama. Oni tvrde da poseduju dokaze o njihovoj špijunaži i da će ih dokazati pred nadležnim sudom.
Situacija na Kosovu i Metohiji već je složena zbog političkih tenzija između Srbije i privremenih albanskih institucija, te ova hapšenja mogu dodatno pogoršati odnose između dve strane. Međutim, BIA ističe da će nastaviti sa svojim radom u cilju očuvanja nacionalne bezbednosti Srbije i da neće dozvoliti da lažne optužbe naruše integritet Agencije.
U međuvremenu, javnost je podeljena u pogledu ovog slučaja. Dok jedni podržavaju tvrdnje BIA-e i osuđuju političke manipulacije privremenih albanskih institucija, drugi veruju u navode kosovskih vlasti i insistiraju na istrazi i suđenju za špijunažu.
Očekuje se dalji razvoj događaja u vezi sa hapšenjem B.Š. i M.Ć. i reakcijama relevantnih institucija, kako na Kosovu i Metohiji, tako i u Srbiji. Bezbednosno-informativna Agencija će nastaviti da prati situaciju i preduzima sve neophodne mere radi očuvanja nacionalne bezbednosti i suvereniteta zemlje.
Napetosti između Srbije i privremenih albanskih institucija na Kosovu i Metohiji već su dugo prisutne, a ovaj incident samo je još jedan u nizu koji dodatno komplikuju situaciju na terenu. Važno je da sve strane ostanu smirene i da se situacija razreši na miran i diplomatski način, kako bi se izbegle eventualne negativne posledice po stabilnost regiona.