Hladno proleće, mrazevi i suša desetkovali rod, nevesela godina za šljivu

Milan Petrović avatar

Ove godine berba šljiva u Srbiji je u punom jeku, ali prinos je oko 30 odsto manji od očekivanog. Cena na otkupu je 30 do 50 dinara, a na pijacama u Beogradu oko 100 dinara. Poljoprivredni stručnjak Luka Radoja ističe da su hladno proleće, mrazevi i suša uticali na smanjenje prinosa ove godine. Nadalje, ističe da Srbija još uvijek ne gaji šljivu plantažno te da je potrebno promijeniti pristup u uzgoju.

Radoja naglašava da za sada ne postoji dovoljno novca da bi se šljiva plantažno uzgajala, uz pravilan zasad, navodnjavanje i zaštitu od grada te da je potrebno razmišljati o budućnosti i mehanizirati proces uzgoja šljive. Suša je najviše uticala na loš rod ove godine, smanjujući prinos tamo gdje nije bilo navodnjavanja. Unatoč manjem prinosu, kvalitet šljive nije lošiji, s obzirom da je prisutno više suhe mase i šećera.

Radoja ističe da u Srbiji nije pravilan ni izbor sorte šljive, jer dominira sorta „stenlej“, koja nije dobra za izvoz. Navodi da se „stenlej“ najviše koristi jer je tolerantna na virus šljive koji je uništio srpsku požegaču. Ističe da o „požegači“ treba voditi računa te da i danas postoje načini da se ova sorta sačuva. Također, ističe da neće biti dovoljno šljive ni za izvoz te da je zabluda da Srbija ima puno šljive. Navodi da je Kraljevina Srbija izvozila dvostruko više šljiva nego Srbija danas, a namera je da se šljiva prerađuje, ne samo u rakiju.

Radoja smatra da je potrebno promijeniti pristup u uzgoju šljive te osigurati bolje uvjete za uzgoj, kako bi se povećao prinos i omogućio izvoz. Također, ističe važnost očuvanja starih sorti šljiva, poput požegače, te njihovo korištenje za preradu. Kako bi se riješili problemi u uzgoju šljive, Radoja predlaže reonizaciju uzgoja voća i vinove loze, te dodatna stručna osposobljavanja poljoprivrednika u Srbiji.

Uzgoj šljive je značajan dio poljoprivredne proizvodnje u Srbiji, no kako bi se osigurali stabilni prinosi i omogućio izvoz, potrebno je unaprijediti pristup u uzgoju, te osigurati potrebne resurse i podršku poljoprivrednicima. Samo kontinuiranim radom i ulaganjem može se osigurati održiv uzgoj šljive i poboljšati stanje u sektoru voćarstva u Srbiji.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: