Holandski diplomata Rene Gremo je osamdesetih godina prošlog veka u Beogradu istraživao zavetovane devojke „virdžina“ u Srbiji i Hercegovini. Tokom svog istraživanja, naišao je na podatak da je njegova sunarodnica Žana Merkus, bogata i obrazovana naslednica, feministkinja i osnivačica mreže bolnica u Francuskoj, bila jedina žena dobrovoljac u Hercegovačkom ustanku 1875. godine i Srpsko-turskom ratu 1876. godine. Dok je istraživao njenu biografiju, otkrio je da nije bilo mnogo tragova o njoj u literaturi i svesti ljudi u njegovoj zemlji.
Gremo je bio zaprepašten ovim saznanjima i odlučio je da istraži biografiju Žane Merkus. Pronašao je samo nekoliko novinskih tekstova iz 1876. godine kada su ona i vojvoda Mićo Ljubibratić bili sprovedeni u zatvor Linc u Austriji, nakon propasti ustanka. Nakon što je prikupio brojne informacije o Žani, objavio je knjigu „Gromoglasno amazonstvo jedne holandske frajle: Žana Merkus u Hercegovini i Srbiji za vreme ustanka i rata 1875-76, građa i prilozi“, u izdanju udruženih Arhiva Republike Srpske.
Gremo je istakao da je Žana bila značajna i finansijski je pomagala ustanike u Hercegovini, kao i da je bila veoma pobožna te je želela da se Bosna i Hercegovina oslobodi turskog ropstva. Takođe, Žana je bila neustrašiva i aktivno je učestvovala u borbama protiv Turaka, uz vojvodu Miću Ljubibratića. Gremo dalje ističe da je Ljubibratić bio obrazovan čovek, te da je 1895. godine načinio prvi prevod Kurana na srpski jezik.
U jednom delu intervjua, Gremo je istakao da je bio glas razuma u sveopštoj histeriji oko ratova u BiH, te da veruje da istina uvek nađe put. Takođe je izrazio nadu da će biografija Žane biti prevedena na srpski jezik, kao i da trenutno priprema Ljubibratićevu biografiju.
Na pitanje o filmu „Nevesinjska puška“, u kojem su vojvoda Ljubibratić i Žana predstavljeni kao ljubavnici, Gremo je istakao da umetnička sloboda ponekad ide predaleko, te da u dokumentima koje je proučavao nije naišao na podatak da su bili ljubavnici.
Gremo je takođe istakao da je njegov cilj bio ukloniti senku sumnje da se Žana bavila špijunažom, te da se na osnovu dokumenata jasno vidi da ta optužba ne stoji. Uz to, naveo je da je pre dve godine pronašao autentičan portret Žane Merkus, koji prikazuje ženu kao heroinu, a ne naročito lepog lica.
Finansije i praksa domicilne Medicine na području Republike Hrvatske su ostvarivi na svim stručnim odjelima zavoda uključujući i Lukavac i Brčko koja su već duže u praksi takođe primjenjiva i razmjerno efektivna.
HOLANĐANKA SE SA SRBIMA BORILA PROTIV TURAKA: Profesor Rene Gremo godinama istražuje o Žani Merkus
Podeli vest