Referentna vrednost svjetskih cijena prehrambenih proizvoda neznatno je porasla u aprilu, zahvaljujući rastu cijena mesa, biljnih ulja i žitarica, dok su cijene šećera i mliječnih proizvoda opale. Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO) objavila je da je FAO indeks cijena hrane u četvrtom mjesecu 2024. iznosio 119,1 bod, što je za 0,3 posto više nego u martu i za 9,6 posto niže nego u istom mjesecu prošle godine.
Nakon tri mjeseca opadanja, cijene žitarica su porasle za 0,3 posto u aprilu u odnosu na mart. Svjetske izvozne cijene pšenice su se stabilizirale u aprilu zbog jake konkurencije među glavnim izvoznicima, iako su postojale bojazni zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta za usjeve u dijelovima Europske unije, Rusije i Sjedinjenih Američkih Država.
Izvozne cijene kukuruza su porasle zbog velike potražnje uslijed logističkih problema uzrokovanih oštećenjem infrastrukture u Ukrajini i zabrinutosti oko proizvodnje u Brazilu pred glavnu žetvu. FAO indeks cijena riže je pao za 1,8 posto u aprilu u odnosu na mart, dok su cijene biljnih ulja porasle za 0,3 posto, dosegnuvši najvišu razinu u proteklih 13 mjeseci. Više cijene suncokretovog ulja i ulja od uljane repice neutralizirale su niže cijene palminog i sojinog ulja.
FAO indeks cijena mesa je u aprilu porastao za 1,6 posto u odnosu na prethodni mjesec, pri čemu su međunarodne cijene živinskog, goveđeg i ovčjeg mesa porasle. Svjetske cijene svinjskog mesa su blago pale, odražavajući slabu unutarnju potražnju u Zapadnoj Europi i manju potražnju vodećih uvoznika, posebno Kine. Cijene šećera su pale za 4,4 posto u odnosu na mart, dok je FAO indeks cijena šećera za 14,3 posto niži u usporedbi s aprilom 2023. godine, što je posljedica uspješnije proizvodnje u Indiji i Tajlandu, kao i poboljšanja vremenskih uvjeta u Brazilu. FAO indeks cijena mliječnih proizvoda je pao za 0,3 posto, završavajući šestomjesečno uzastopno povećanje usporavanjem potražnje za obranim mlijekom u prahu i nižim svjetskim cijenama sira.