Građani Hrvatske su prvi započeli bojkot najvećih trgovinskih lanaca zbog visokih cena, a ovaj protest su podržali i potrošači iz Srbije i Crne Gore. U okviru ovih aktivnosti, Hrvati su organizovali protestni šoping u Trstu, Italija, gde su cene proizvoda bile znatno niže nego u njihovim zemljama. Na primer, čuvene špagete su se prodavale po ceni od samo 80 centi, dok su druge osnovne namirnice poput pasirane paradajza koštale 71 cent. Cene omekšivača su iznosile 2.65 evra, a velika pakovanja Nutelle su bila snižena za 10 posto i koštala su 6.74 evra. U međuvremenu, 18 rolni toalet papira bilo je blizu 10 evra.
Ove subote, Trst je bio pun Slovenaca koji su se odlučili za šoping, povodom praznika u njihovoj zemlji. Prema informacijama Poreske uprave Hrvatske, bojkot je dao najbolje rezultate ovog petka, što ukazuje na uspeh akcije među potrošačima.
Organizatori bojkota, platforma „Halo, inspektore“, procenjuju da su trgovci u Hrvatskoj izgubili više od 80 miliona evra tokom protekle dve nedelje bojkota, što predstavlja dva posto od ukupnog godišnjeg prihoda deset najvećih trgovačkih lanaca u zemlji. Ovi podaci ukazuju na ozbiljnost situacije i na to koliko su potrošači spremni da se bore protiv visokih cena.
S druge strane, u Srbiji su rezultati bojkota takođe primetni. Poreska uprava Srbije je izvestila da je ukupan promet u pet trgovinskih lanaca, uključujući „Delhaize“ (Maxi i Shop&Go), „Mercator“ (Roda i Idea), „DIS“, „Univerexport“ i „Lidl“, bio manji za više od 423 miliona dinara u petak, 31. januara, kada je pozvana na bojkot. U tom danu je izdato 865.758 fiskalnih računa, a promet je iznosio 911.110.569 dinara, dok je dan pre toga ostvaren promet od 1.334.431.914 dinara uz 1.157.985 izdatih fiskalnih računa.
Ove brojke jasno pokazuju da su potrošači u Srbiji takođe spremni da se organizuju i utiču na trgovine putem bojkota. Ova situacija ukazuje na sve veću svest potrošača o cenama i kvalitetu proizvoda, kao i na potrebu da trgovci obrate pažnju na zahteve kupaca.
Bojkot trgovinskih lanaca u Hrvatskoj i Srbiji je postao važan oblik protesta protiv visokih cena i nedostatka transparentnosti u trgovini. Ovi događaji mogu imati dugoročne posledice na tržište, jer trgovci moraju ozbiljno razmotriti strategije kako bi zadržali svoje kupce i prilagodili se njihovim potrebama. Potrošači su pokazali da imaju moć da utiču na ekonomiju i da su spremni da se bore za svoja prava.