Huti lansirali četiri protivbrodske rakete

Milan Petrović avatar

U saopštenju je navedeno da su huti, koji kontrolišu veći deo Jemena i podržavani su od strane Irana, izveli desetine napada dronovima i raketama na Crveno more i Adenski zaliv od novembra prošle godine. Navodi se da američki, koalicioni i komercijalni brodovi nisu prijavili da je bilo povređenih ili da je pričinjena materijalna šteta. Pored toga, huti su takođe lansirali balističke projektili i dronove na grad Eilat na jugu Izraela.

Napadi huta na brodove u Crvenom moru i Adenskom zalivu predstavljaju ozbiljnu pretnju za plovidbu u ovom regionu. Ovi napadi su deo šireg sukoba između huta i saudijske koalicije koja podržava vladu Jemena. Huti su uspeli da stvore značajnu vojnu moć i izvode napade na različite mete kako bi izrazili svoju frustraciju zbog dugogodišnjeg sukoba u Jemenu.

Napadi huta na Izrael takođe izazivaju zabrinutost u regionu. Izrael je suočen sa pretnjom od različitih militantnih grupa na svojim granicama, a napadi balističkim projektilima i dronovima samo dodatno pogoršavaju bezbednosnu situaciju u zemlji. Izraelske snage su otkrile i presrele nekoliko projektila koje su huti lansirali na grad Eilat, ali postoji strah od budućih napada koji bi mogli da prouzrokuju ozbiljnu štetu.

Ovaj sukob dodatno komplikuje već složenu geopolitičku situaciju na Bliskom istoku. Iran podržava hute u njihovoj borbi protiv saudijske koalicije, dok Izrael i Saudijska Arabija imaju zajedničke interese u suzbijanju iranskog uticaja u regionu. Ovaj sukob može dodatno da produbi podele među državama na Bliskom istoku i da dovede do eskalacije sukoba koji bi imao ozbiljne posledice po stabilnost regiona.

Međunarodna zajednica treba da reaguje na ove napade i da preduzme mere kako bi se sprečila dalja eskalacija sukoba u Jemenu i na Bliskom istoku. Važno je da se obezbedi sigurnost plovidbe u Crvenom moru i Adenskom zalivu kako bi se izbegle eventualne humanitarne katastrofe. Takođe je neophodno osuditi sve oblike nasilja i terorizma koji ugrožavaju bezbednost i stabilnost regiona.

Sukob u Jemenu već godinama traje i doveo je do velike humanitarne krize u zemlji. Milioni ljudi su izloženi nasilju, gladi i bolestima, a situacija se dodatno pogoršava zbog pandemije COVID-19. Međunarodna zajednica treba da preduzme hitne korake kako bi se okončao sukob i pružila pomoć stanovništvu koje je pogođeno ratom.

U zaključku, napadi huta na brodove u Crvenom moru i Adenskom zalivu, kao i na Izrael, predstavljaju ozbiljnu pretnju za bezbednost i stabilnost regiona. Međunarodna zajednica treba da reaguje na ove napade i da preduzme mere kako bi se sprečila dalja eskalacija sukoba. Važno je da se obezbedi sigurnost plovidbe u ovim vodama i da se zaustavi nasilje koje ugrožava živote ljudi. Svi akteri u sukobu treba da pokažu političku volju za mirnim rešenjem i da prekinu sa nasiljem koje samo dodatno pogoršava situaciju u Jemenu i na Bliskom istoku.

Milan Petrović avatar