INFLACIJA U AMERICI USPORAVA: Moguće dalje smanjenje kamata

Milan Petrović avatar

Građani Sjedinjenih Američkih Država i zvaničnici američke centralne banke Federalnih rezervi (FED) mogu biti zadovoljni jer je inflacija počela opadati u avgustu, što je ohrabrilo kreatora monetarne politike da razmotre dalje smanjenje kamatnih stopa.

Indeks rashoda za ličnu potrošnju (PCE), važan indikator inflacije za FED, porastao je za 2,2% u avgustu na godišnjem nivou, usporavajući u odnosu na julsku stopu od 2,5%. Ova vrednost je najniža od februara 2021. godine kada je iznosila 1,9%.

Bazni indeks rashoda za ličnu potrošnju je porastao za 2,7% u avgustu, blago ubrzavajući u odnosu na julsku stopu od 2,6%, objavila je američka Kancelarija za ekonomske analize (BEA). Oba indeksa su mesečno porasla za po 0,1% u odnosu na jul.

Današnji izveštaj o inflaciji ukazuje na to da bi FED mogao ponovo značajno smanjiti kamate na sledećem sastanku o monetarnoj politici. Američka centralna banka je već ovog meseca smanjila referentne kamatne stope za 50 baznih poena.

Ovaj pozitivan trend u inflaciji može imati značajan uticaj na ekonomiju SAD i život građana. Smanjenje inflacije znači da cene proizvoda i usluga ne rastu tako brzo, što može doprineti jačanju kupovne moći potrošača i podstaknuti ekonomski rast.

Smanjenje inflacije također može pozitivno uticati na FED i njegovu monetarnu politiku. Ukoliko se trend smanjenja inflacije nastavi, FED bi mogao razmotriti dodatno smanjenje kamatnih stopa kako bi podstakao ekonomsku aktivnost i podržao rast i zaposlenost.

Međutim, iako je opadanje inflacije pozitivan znak, FED će pažljivo pratiti ekonomske indikatore kako bi donosio odluke koje će podržati stabilnost i održivi rast ekonomije.

Što se tiče građana SAD, smanjenje inflacije može značiti manje pritisaka na njihov džep. Niže cene mogu značiti da će troškovi svakodnevnih potrepština biti manji, što može olakšati njihov životni standard.

Uz to, smanjenje inflacije može doneti i druge koristi poput veće stabilnosti cena, veće sigurnosti u planiranju budžeta i mogućnost većih investicija i štednje.

Smanjenje inflacije može također imati pozitivan uticaj na svetsku ekonomiju, budući da SAD igraju ključnu ulogu u globalnom ekonomskom sistemu. Stabilnija i održiva ekonomska situacija u SAD može imati pozitivan uticaj na druge zemlje i doprineti globalnom ekonomskom rastu.

Ukupno, smanjenje inflacije u Sjedinjenim Američkim Državama predstavlja pozitivan signal koji može podržati ekonomski rast, jačati kupovnu moć građana i doprineti stabilnosti finansijskog sistema.

Očekuje se da će FED nastaviti pratiti situaciju na tržištima i prilagođavati svoje monetarne politike kako bi podržavao održivi privredni rast i stabilnost cena. Građani SAD i ekonomski analitičari sada će pažljivo pratiti razvoj događaja i analizirati potencijalne posledice smanjenja inflacije na privredu i život građana.

Milan Petrović avatar