Inflacija u martu u Srtbiji pala na 4,4 odsto

Milan Petrović avatar

Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u martu 2025. godine beleže rast od 4,4% u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, dok su u odnosu na februar 2025. godine veće za 0,1%. Ove podatke je objavio Republički zavod za statistiku, a oni ukazuju na nastavak smanjenja međugodišnjeg rasta cena, iako je taj proces sporiji od očekivanog.

Inflacija je u januaru 2025. godine skočila na 4,6%, a od tada se polako smanjuje, iako Narodna banka Srbije (NBS) očekuje da će se do kraja godine stabilizovati na ciljnom nivou od 3%. U međuvremenu, zbog trenutnih ekonomskih kretanja i nesigurnosti uzrokovanih geopolitičkim trvenjima, NBS je odlučila da zadrži referentnu kamatnu stopu na 5,75%, gde je ostala još od septembra prošle godine.

Kada se analiziraju cene po glavnim grupama proizvoda i usluga, u martu je zabeležen rast cena u grupama kao što su hrana i bezalkoholna pića (0,5%), stanovanje, voda, struja i gas (0,3%), alkoholna pića i duvan (0,3%), zdravlje (0,3%), kao i restorani i hoteli (0,3%). Takođe, cena obrazovanja je porasla za 0,2%. S druge strane, pad cena je zabeležen u sektoru rekreacije i kulture (1,2%), transportu (0,7%), kao i u grupama odeća i obuća, i oprema za stan i tekuće održavanje (po 0,1%).

Ovi podaci ukazuju na to da, iako se inflacija smanjuje, potrošači i dalje osećaju pritisak na svoje budžete. Rast cena u osnovnim potrošačkim grupama može dovesti do smanjenja kupovne moći građana, što može dodatno uticati na ekonomsku situaciju u zemlji.

Stručnjaci naglašavaju da je važno pratiti ova kretanja, posebno u svetlu globalnih ekonomskih izazova koji mogu dodatno uticati na domaće tržište. Geopolitička nestabilnost, promene u cijenama energenata, kao i globalni lanci snabdevanja, sve to igra značajnu ulogu u oblikovanju ekonomskih uslova u Srbiji.

Kako bi se umanjile negativne posledice po potrošače, stručnjaci preporučuju da vlada i relevantne institucije preduzmu mere usmerene na stabilizaciju tržišta i podršku najugroženijim grupama građana. Mogućnosti za subvencionisanje osnovnih životnih troškova ili podsticaji za proizvodnju hrane mogu biti neki od načina za ublažavanje inflacionog pritiska.

U svetlu svih ovih informacija, građani Srbije se suočavaju sa izazovima, ali i sa nadom da će se situacija stabilizovati u narednim mesecima. Očekuje se da će promene u ekonomskoj politici i dalje oblikovati buduće kretanje cena i inflacije.

Milan Petrović avatar