Mali maturanti će se i dalje obučavati za zanimanje fotografa u Grafičko-medijskoj školi, iako to nije bilo predviđeno planom upisa. Nakon što su škole uputile predlog Agenciji za kvalifikacije, novi standardi su prihvaćeni, a obrazovni profil će sada nositi naziv tehničar fotografije. Direktor škole, Miloš Bukumira, ističe da su napisani novi programi koji su inovativni i prilagođeni zahtevima današnjice, a takođe su uvedeni i novi predmeti poput istorije umetnosti, crtanja i slikanja, kao i obrada fotografija na računarima.
Zanimanje fotografa je kompleksno, ističe Bukumira, sa različitim objektivima, sočivima i distorzijama koje zahtevaju posebno znanje. Svaki projekat fotografisanja zahteva vreme i pripremu, a mesta za upis u ove škole biće dostupna za 112 kreativnih učenika koji žele da se posvete fotografiji kao životnom pozivu. Fotografi su profesionalci čije se zanimanje bavi različitim aspektima rasvete i boja svetla, što zahteva dugotrajno proučavanje.
Nova generacija učenika će imati priliku da se usavršava u oblasti fotografije kroz inovirane programe u Grafičko-medijskoj školi, Politehničkoj školi u Subotici i Tehničkoj „Mileva Marić Ajnštajn“ školi u Novom Sadu. Uvođenjem novih predmeta poput istorije umetnosti, crtanja i slikanja, tehnologije fotografije i obrade fotografija na računarima, učenici će imati priliku da steknu široko znanje iz ove oblasti.
Škole su odlučile da inoviraju programe obrazovanja za buduće fotografe kako bi odgovorile na zahteve savremenog društva i tržišta rada. Uklanjanjem nepotrebnih predmeta i uvodjenjem novih, učenici će biti spremniji za dinamičan svet fotografije i umetnosti. Očekuje se da će nova generacija tehničara fotografije biti spremna da se suoči sa složenim izazovima ovog zanimanja i da postanu uspešni profesionalci u oblasti fotografije.
Svaka škola će imati kapacitet za upis određenog broja učenika koji su zainteresovani za obrazovanje u oblasti fotografije, a odabrani kandidati će imati priliku da se usavrše kroz praktičnu nastavu i teorijsko znanje o fotografiji. Edukacija u ovoj oblasti će uključivati proučavanje različitih tehnika, opreme i procesa koji su neophodni za kreiranje kvalitetnih fotografija.
Učenici će imati priliku da učestvuju u radionicama i projektima koji će im omogućiti da steknu praktično iskustvo i veštine potrebne za uspešnu karijeru u oblasti fotografije. Zanimanje fotografa je kompleksno i zahteva poseban talenat, ali i obrazovanje koje će im omogućiti da se razviju kao profesionalci u ovoj oblasti.
Budući tehničari fotografije će imati priliku da se specijalizuju u različitim oblastima fotografije, poput portreta, pejzaža, dokumentarne ili reklamne fotografije. Kroz stručno usmerenu nastavu, učenici će imati priliku da istraže svoje potencijale i razviju svoju kreativnost u oblasti fotografije.
Obrazovanje u oblasti fotografije pruža širok spektar mogućnosti za profesionalni razvoj, a mladi ljudi koji se odluče da se usmere ka ovom zanimanju će imati priliku da se afirmišu kao kvalitetni i kreativni profesionalci na tržištu rada. Nova generacija tehničara fotografije će biti osposobljena da se nosi sa zahtevima savremenog tržišta i da ostvari uspešnu karijeru u oblasti fotografije.