Invazija jeftinih auta na Evropu

Milan Petrović avatar

Francuski predsjednik Emanuel Makron i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen su zatražili od Kine da osigura uravnoteženiju trgovinu, na početku posete Parizu kineskog predsednika Si Đinpinga. Makron će verovatno zatražiti i pritisak na Rusiju u vezi sa Ukrajinom.

Si Đinping je prvi put u poseti Evropi posle pet godina, u vreme rastućih poslovnih napetosti koje uključuju i istragu koju sprovodi EU nad kineskom industrijom, uključujući subvencije izvoza električnih automobila, dok Peking preispituje uvoz francuskih konjaka.
Makron je rekao da Evropa i Kina moraju rešiti strukturalne poteškoće, posebno kada je trgovina u pitanju. „Budućnost našeg kontinenta takođe će veoma jasno zavisiti o našoj sposobnosti da dalje razvijamo naš odnos sa Kinom na uravnotežen način“, rekao je u društvu Sija i fon der Lejen za okruglim stolom u dvorani Jelisejske palate.
Fon der Lejen je bila otvorenija, rekavši da je odnos povređen nejednakim pristupom tržištu i kineskim državnim subvencijama. Nakon sastanka rekla je novinarima da EU „ne može apsorbovati ogromnu prekomernu proizvodnju kineskih industrijskih proizvoda koji preplavljuju njeno tržište“.
„Evropa neće odustati od donošenja teških odluka potrebnih za zaštitu svog tržišta“, rekla je.
U kratkoj izjavi pre razgovora, Si je kazao da vidi odnose sa Evropom kao prioritet kineske spoljne politike i da obe strane moraju ostati posvećene partnerskom odnosu. „Dok svet ulazi u novi period turbulencija i promena, kao dve važne sile u ovom svetu, Kina i Evropa trebale bi se pridržavati pozicioniranja partnera, pridržavati se dijaloga i saradnje“, rekao je Si.
Dvadeset sedam članica EU – posebno Francuska i Nemačka – nisu jedinstveni u stavu prema Kini, što ne pomaže u postizanju promena. Dok Pariz zagovara stroži stav u istrazi o električnim vozilima, Berlin želi nastaviti sa više opreza, kažu izvori.
Nemački kancelar Olaf Šolc se neće pridružiti Makronu i Siju u Parizu zbog prethodnih obaveza, rekli su ranije izvori.
Neki zvaničnici francuske vlade privatno kažu da su zabrinuti da će Berlin pokušati potkopati istragu o električnim vozilima, koja je usmerena na kineske proizvođače automobila BYD, Geely i SAIC.
Kina je ključno tržište za nemačku privredu usmerenu na izvoz i njene proizvođače automobila kao što su BMW i Mercedes-Benz. Francuski proizvođači konjaka koji su izloženi kineskoj antidampinškoj istrazi uključuju Remy Cointreau, Pernod Ricard i Hennessey u vlasništvu LVMH-a.
Francuska i Kina mogu legitimno podržati svoje domaće industrije, ali svaka takva politika mora biti poštena i recipročna, rekao je francuski ministar finansija Bruno Le Maire na francusko-kineskom poslovnom forumu.
„Trenutno smo daleko od ravnoteže“, dodao je.
Francuska se takođe nada da će podstaći otvaranje kineskog tržišta za izvoz svojih poljoprivrednih proizvoda. Tokom Sijeve posete, Kina bi mogla najaviti naručivanje oko 50 Airbusovih aviona.
Francuska bi takođe trebala pokušati podstaći Kinu da izvrši pritisak na Moskvu da prekine operacije u Ukrajini, ali s verovatnim malim napretkom. Nakon što je Makron prošle godine posetio Peking, Si je prvi put nazvao ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog.

Milan Petrović avatar