Ivo Pejaković, upravitelj Spomen područja Jasenovac, nedavno je podnio ostavku zbog nedostatka priznavanja zločina nad Srbima kao genocida od strane hrvatskih vlasti. Njegova ostavka je došla u vreme kada se obeležavala godišnjica oslobođenja Jasenovca i komemoracija žrtvama. Hrvatski političari izbegavaju koristiti termin genocid kada su u pitanju srpske žrtve u Jasenovcu, umjesto toga koriste termin „masovni zločin“. Ivo Goldštajn, hrvatski istoričar, smatra da bi hrvatski političari trebali priznati zločine nad Srbima kao genocid i suočiti se s tom činjenicom.
Jasenovac je bio genocid nad Srbima, bez obzira na pokušaje revizionizma zvaničnog Zagreba. Milan Gulić, istoričar Instituta za savremenu istoriju, ističe da postoji zabrinutost zbog radikalne nacionalističke retorike koja se pojavila u javnosti od formiranja nove vlade. On smatra da postoji potreba za očuvanjem istorijske istine i kulture sećanja, te da postoji jasna slika o zločinima koji su se dešavali u NDH i u logoru Jasenovac.
Isto tako, upozorava se na manipulaciju istorijskim činjenicama i prekrajanje istorije kroz političke ciljeve. Ivo Goldštajn naglašava da je neophodno da se deca uče o zločinima koji su se dešavali u Jasenovcu, kako bi imali pravu sliku o stradanjima srpskog naroda. Također se ističe da je potrebno osnovati muzej genocida i holokausta koje je NDH sprovodila tokom Drugog svetskog rata, umesto muzeja posvećenog žrtvama komunističkog terora, kako je to predložila hrvatska vlada.
Stručnjaci naglašavaju važnost očuvanja kulture sećanja i istine o prošlosti kako bi se izbegle manipulacije i revizionizam, te kako bi se mladim generacijama pružila prava slika o stradanjima srpskog naroda u Jasenovcu i u NDH. Revizionizam i politička manipulacija istorijskim događajima ne bi smeli biti prihvatljivi u liberalno-demokratskom društvu poput Hrvatske. Jasenovac je mesto sećanja koje bi trebalo posetiti kako bi se shvatio značaj i razmere stradanja srpskog naroda u toj užasnoj epizodi hrvatske istorije.