ISTORIJSKI FAKTI KOJIH NEMA U UDŽBENICIMA: Ćerka Proklete Jerine zaslužna za najstariji sačuvani ćirilični dokument sa područja današnje Hrvatske

Milan Petrović avatar

Katarina Branković: Ćerka srpskog despota i naručiteljka Varaždinskog apostola

U bogatoj istoriji Srbije, Katarina Branković, ćerka Proklete Jerine i despota Đurađa Brankovića, zauzima posebno mesto. Rođena kao Irina Kantakuzin, Katarina je bila udata za celjskog grofa Ulriha II kako bi se osigurala zapadna podrška Srpskoj despotovini. 1454. godine, poručila je izradu Varaždinskog apostola, bogoslužbene knjige sačinjene od apostolskih dela i poslanica. Ovaj dragoceni artefakt predstavlja najstariji sačuvani dokument sa područja današnje Hrvatske ispisan ćiriličnim pismom i čuva se u Muzeju Srpske pravoslavne crkve.

Kao celjska grofica, Katarina je pokazala izuzetan interes za kulturna i verska dostignuća, inspirisana svojim srpskim poreklom. Pored Varaždinskog apostola, Katarina je svojim rukama ukrasila mitru za Beogradsku mitropoliju. Izrađena od najfinijih materijala – zlatoveza na svili, zlatnih i svilenih niti i bisernih zrnaca, mitra je bila svedok vekova i verni čuvar tradicije. Sa posvetom „Bogorodice devo, primi moje darove“, ova mitra je bila poklonjena Mitropoliji beogradskoj, a danas se čuva u Muzeju Srpske pravoslavne crkve.

Kroz medaljone mitre, Katarina je posvetila svoje darove Bogorodici devoj, dok je centralni deo krasio tekst koji potvrđuje njen doprinos Mitropoliji beogradskoj. Mitra je sačuvana u manastiru Krušedol sve do 1941. godine, nakon čega je postala deo postavke Muzeja Srpske pravoslavne crkve.

Katarina Branković, kao ćerka srpskog despota i supruga celjskog grofa, ostavila je neizbrisiv trag u srpskoj istoriji i umetnosti. Njeni doprinosi kulturnim i verskim delima, poput Varaždinskog apostola i Beogradske mitre, svedoče o njenoj vezanosti za srpsku tradiciju i nasleđe. Njeni artefakti, poput mitre i apostola, predstavljaju dragocen deo srpske istorije i čuvaju se kao vredna nasleđa u Muzeju Srpske pravoslavne crkve.

Kroz njene naručene artefakte, Katarina Branković ostavlja trajni pečat na kulturni pejzaž i nasleđe regiona. Njena uloga kao žene koja je premostila razlike i spojila zapadnu i istočnu podršku srpskoj vladarskoj porodici, dodatno ističe značaj njenih dela. Varaždinski apostol i Beogradska mitra se ne samo čuvaju kao artefakti, već se i koriste kao simboli zajedništva i tradicije, podsećajući nas na važnost očuvanja kulturnog nasleđa i veza među različitim narodima.

Kroz ove artefakte, Katarina Branković nas podseća na bogatu istoriju i nasleđe srpskog naroda, te nas inspiriše da negujemo tradiciju i veze među narodima. Njene naručene knjige i mitre ne samo što predstavljaju umetnička dela, već i svedoče o njenoj hrabrosti i viziji u suočavanju sa političkim izazovima toga doba. Kroz ove artefakte, Katarina nam je ostavila trajni amanet da čuvamo tradiciju i međusobno poštovanje među narodima, podsećajući nas na važnost zajedničke istorije i nasleđa.

Katarina Branković, kao nezamenljiva figura srpske istorije, ostaje živa kroz svoje naručene artefakte i dela, podsećajući nas na važnost očuvanja tradicije i kulturnog nasleđa regiona. Njeni artefakti, poput Varaždinskog apostola i Beogradske mitre, ne samo što predstavljaju dragocena dela, već su i simboli zajedništva i veza među narodima. Kroz njen doprinos, Katarina nas inspiriše da cenimo i negujemo tradiciju, podsećajući nas na važnost očuvanja kulturnog nasleđa i veza među različitim narodima.

Milan Petrović avatar