Italija se oporavila od istorijskog šoka (VIDEO)

Italija i Albanija odigrali su veoma zanimljivu utakmicu u 1. kolu Evropskog prvenstva u fudbalu, a aktuelni šampion na kraju je uspeo da pobedi: Albanci su poveli već u prvom minutu, da bi konačan rezultat glasio 2:1 za „azure“.

Posle velikoalbanskih provokacija, a bilo je tu i zastava tzv. „Oslobodilačke vojske Kosova“, i tzv. „Velike Albanije“, kako na ulicama Dortmunda, tako i na tribinama… sve je počelo prilično šokantno na stadionu Borusije: Posle samo 23. sekundi – Albanija je vodila golom Bajramija, koji je skrivio levi bek Italijana, Dimarko, vrlo lošim vraćanjem lopte unazad iz auta. Da je jedna od naredne tri, prilično opasne, albanske akcije urodila plodom, branilac trona bi bio nokautiran. Pa opet, izdržavši upravo taj početni nalet, posle istorijskog pogotka koji je i Rusiju rastužio, „azuri“ su se probudili.

Tačnije, najpre je njihova sjajna igra posle prekida došla do izražaja. Njom su, podsetimo, i dali gol kojim su šokirali Engleze u finalu prošlog prvenstva. Ovoga puta, u 12. minutu, Lorenci Pelegrini je iz kornera s leve strane dobio loptu nedaleko do zastavice, a onda idealno centrirao na dalju, desnu stranu. Tamo je Alesandro Bastoni, glavom, neometan, „zakucao“ loptu u mrežu Albanije. Albanci, zatečeni tako primljenim pogotkom usred svoje velike inicijative, doživeli su novi šok vrlo brzo. Samo četiri minuta kasnije.

Opsedali su „azuri“ svoju metu, lopta se odbijala od albanskih igrača, a onda je pala pravo pred oporavljenog Nikolu Barelu, koji je raspalio po njoj „iz prve“ i sa ivice kaznenog zatresao mrežu za preokret, gol za 2:1. Mogli su Italijani i pre velikog predaha do dva razlike, da Tomas Strakoša nije izvrsno branio među stativama Albanije, uključujući jednu situaciju kada je Frateziju upravo „skinuo“ loptu i poslao je – na stativu.

Upravo je ta činjenica, da je ostalo samo „jedan razlike“, učinila da drugo poluvreme bude neizvesno, iako zbog promene albanske taktike, a i nešto defanzivnijeg pristupa Italije, ono nije bilo uzbudljivo koliko i prvo. Albanci su rešili da, posle samo jedine trećine vremena s loptom u posedu, duže je zadržavaju kod sebe, makar na sopstvenoj polovini, čime su do isteka jednog sata igre otupili oštrice italijanskih strpljivih napada. Pa opet, kada su „azuri“ i kretali u ofanzivu, nisu srljali, već gledali da lukavim kretnjama, pre svega desnokrilnog Fratezija, pronađu rupu u sve boljem bedemu rivala.

Šansi za Italije je bilo, ne i nekih epohalnih, dok je na drugoj strani terena Đanluiđi Donaruma uglavnom bio besposlen, osim u 90. minutu kada je desnim delom grudnog koša sjajno zaustavio šut Manaja.

A kako su mreže ostale netaknute do kraja, ceo plen je pripao ekipi selektora Lučana Spaletija, koja je tako na vrhu tabele grupe B dostigla Španiju, istina uz lošiju gol-razliku usled ubedljive španske pobede nad Hrvatskom. U drugom kolu, najpre u sredu od 15 igraju Hrvati i Albanci, pa u četvrtak od 21 Španija – Italija.

Italija je uspela da pobedi Albaniju u veoma zanimljivoj utakmici na početku Evropskog prvenstva u fudbalu. Nakon prvog gola Albanci su poveli, ali su „azuri“ uspeli da preokrenu rezultat i na kraju slavili sa 2:1. U drugom poluvremenu, igra nije bila previše uzbudljiva zbog promene taktike obe ekipe, ali su Italijani uspeli da zadrže prednost i osvoje prva tri boda na turniru. U narednom kolu se očekuju još zanimljiviji mečevi, uključujući i duel Italije i Španije.