Republički hidrometeorološki zavod Srbije (RHMZ) izdao je danas upozorenje na nevreme u pojedinim delovima Srbije tokom noći i sutrašnjeg dana. Oblačni sistem koji će se premeštati preko južnih i delom centralnih krajeva Srbije ne očekuje se da bude intenzivan, ali se sutra posle podne i uveče očekuje dodatna destabilizacija atmosfere uz potencijalno jače grmljavinske oblake i lokalno veću količinu padavina, naročito u Centralnoj i Južnoj Srbiji u toku noći između nedelje i ponedeljka.
Iako je toplo i sunčano vreme obeležilo početak vikenda, na teritoriji skoro cele Srbije u naredna dva dana biće upaljen žuti i narandžasti meteoalarm koji će upozoravati na jake pljuskove, grmljavinu i vetar. Žuti meteoalarmi će biti aktivirani na teritoriji KiM, jugoistočne i jugozapadne Srbije već večeras, dok će najmanja verovatnoća za pojavu nepogoda biti na severozapadu Srbije.
Banat, Šumadija, Pomoravlje, jugoistočna i jugozapadna Srbija, kao i Kosovo i Metohija, sutra će biti na udaru nevremena, pa će tako u ovim predelima goreti narandžasti meteoalarm. Takođe, narandžasti meteoalarm će biti aktiviran i u nedelju u Sremu i zapadnoj Srbiji, dok će se situacija na istoku Srbije stabilizovati.
RHMZ savetuje građane da budu obazrivi i prate upozorenja, kako bi se adekvatno pripremili za potencijalne nepogode. Javne službe su takođe pozvane da budu spremne da odgovore na moguće probleme izazvane lošim vremenom.
Nevreme je veoma često uobičajeno u ovom periodu godine, kada se topli vazdušni masovni sudaraju sa hladnijim vazdušnim masama, stvarajući nestabilnost u atmosferi. U takvim situacijama, jaki pljuskovi, grmljavina, grad i jak vetar mogu biti posledice.
Granice Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije često su tlo za nevreme koje donosi ozbiljne posledice, a građanima je u tim situacijama najvažnije slušati savete meteorologa i lokalnih vlasti kako bi se zaštitili.
U Hrvatskoj, Služba zaštite i spašavanja kontinuirano prati vremenske prilike i pruža uputstva građanima o zaštiti u slučaju nevremena. Takođe, RHMZ u Hrvatskoj je zadužen za izdavanje upozorenja na vremenske nepogode i emitovanje meteoalarma kako bi se građani na vreme pripremili.
Vremenske nepogode mogu prouzrokovati ozbiljnu materijalnu štetu, ali i ugroziti ljudske živote. Zato je važno da građani budu svesni rizika i preduzmu odgovarajuće mere opreza kako bi se zaštitili. Takođe, saradnja između nadležnih institucija, vlasti i građana ključna je u sprečavanju i ublažavanju posledica vremenskih nepogoda.
U slučaju da dođe do nevremena, građani treba da ostanu u svojim domovima, izbegavaju putovanja i kontakte sa električnim uređajima, kako bi izbegli rizik od udara groma. Takođe, potrebno je obezbediti neophodne zalihe hrane, vode, lekova i drugih potrepština kako bi se preživelo eventualno zatvaranje zbog vremenskih nepogoda.
Nadležne institucije u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Makedoniji redovno sarađuju i razmenjuju informacije o vremenskim prilikama kako bi što bolje informisale građane i preduzele adekvatne mere u slučaju nevremena. Međunarodna saradnja u ovim situacijama pokazuje koliko je važno da se države regiona zajedno bore protiv prirodnih nepogoda i zaštite svoje građane.