Izkižba u Umetničkom centru UB „Svetozar Marković“

Tamara Nikolić avatar

Umetnički centar Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“ otvara izložbu pod nazivom „Talas“ 27. februara u 19 časova. Ova izložba sadrži raznovrsne umetničke radove, uključujući slike, crteže, kolaže, mozaike, grafike, fotografije, skulpture, prostorne instalacije i keramičke radove. Tema izložbe je talas, a radovi su rezultat kreativnog izraza 47 vizuelnih umetnika.

Umetnička grupa „Foton“, predvođena mr Ružicom Bajić Sinkević i mr Milicom Vuković, osmislila je ovu postavku. Umetnici su svoju inspiraciju pronašli u različitim oblastima, uključujući prirodu, fizičke zakone, muziku, filozofiju, matematiku i duhovnost. Njihova dela istražuju različite aspekte talasa – svetlosne, optičke, elektromagnetne talase, kao i spektralne pojmove boje i čestica. Ova raznovrsnost tema pruža bogatstvo koje poziva posmatrače da razmišljaju o prirodi sveta oko nas.

Izložba „Talas“ predstavlja spoj umetnosti i nauke, a tokom njenog trajanja, koje će trajati do 15. marta, planirana je i tribina pod nazivom „Veza nauke i umetnosti“. Ova tribina će omogućiti dublju diskusiju o povezanosti umetničkog izraza i naučnih principa, pružajući dodatnu dimenziju razumevanju umetničkih dela izložbe.

Umetnici su inspiraciju crpeli iz različitih izvora, što se ogleda u raznovrsnosti prikazanih dela. Na primer, svetlosni talasi i njihov uticaj na percepciju boje i forme često su centralni motivi u radovima. Umetnici koriste različite tehnike i medije kako bi istražili ove koncepte, stvarajući vizuelne metafore koje pozivaju na razmišljanje o složenosti života i prirode.

Izložba se takođe bavi konceptima kao što su energija, ritam, protok i prostor. Ovi elementi su ključni za razumevanje talasa u fizičkom smislu, ali i u širem, metaforičkom smislu. Umetnici koriste talase kao simbol za promenu, kretanje i međuzavisnost, što je naročito relevantno u savremenom svetu koji se suočava sa brojnim izazovima.

Jedna od značajnih karakteristika izložbe „Talas“ je njen interaktivni aspekt. Posetioci će imati priliku da se angažuju s delima, što će im omogućiti da lično dožive koncept talasa na različite načine. Ova interaktivnost može uključivati radionice, vođene ture ili čak mogućnost da umetnici direktno razgovaraju sa posetiocima o svojim inspiracijama i tehnikama.

Umetnici su takođe uzeli u obzir i društvene aspekte talasa, istražujući kako se talasi manifestuju u ljudskim interakcijama, komunikaciji i kulturi. Ova dimenzija dodatno obogaćuje izložbu, jer poziva publiku da razmišlja o tome kako se talasi prenose kroz društvo, kako utiču na naše svakodnevne živote i kako nas povezuju.

Izložba „Talas“ nudi jedinstveni uvid u bogatstvo umetničkog izraza i njegovu povezanost sa naukom i prirodom. Kroz različite umetničke forme, posetioci će imati priliku da istraže složene koncepte na način koji je i inspirativan i edukativan. Umetnici su na izuzetan način spojili naučne principe sa ličnim i kolektivnim iskustvima, stvarajući tako dijalog između umetnosti i nauke koji je relevantan za savremeno društvo.

U zaključku, izložba „Talas“ predstavlja izvanredan spoj umetnosti i nauke, koji poziva publiku da razmišlja o različitim aspektima talasa i njihovo značenje u našem svetu. Sa raznovrsnim radovima i planiranim tribinama, ova izložba će sigurno ostaviti trajan utisak na sve posetioce. Izložba će trajati do 15. marta, a svi zainteresovani su pozvani da dođu i uživaju u ovom jedinstvenom umetničkom doživljaju.

Tamara Nikolić avatar