Etnografski muzej u Beogradu će od 18. juna 2019. godine biti domaćin izložbe „Mač“ autora Aleksandra Stankovića, koji je poznat kao učitelj, istoričar i teoretičar klasičnog, sportskog i scenskog mačevanja. Izložba je namenjena ljubiteljima i poklonicima ove elegantne borilačke veštine, a obuhvata bogatu kolekciju više od 50 mačeva kroz različite perioda – od antike, preko srednjeg veka i renesanse, do savremenog doba.
Izloženi predmeti su uglavnom replike, ali tu su i autentični komadi jatagana i sablji iz zbirke Oružja i opreme ratnika Etnografskog muzeja koji predstavljaju kulturu mača u Srbiji i na Balkanu. Pored postavke, posetioci će imati priliku da učestvuju u stručnim vođenjima, radionicama i interaktivnim predavanjima o teoriji mača i istoriji mačevanja u Srbiji i Beogradu, od srednjeg veka do polovine 20. veka. Takođe, biće organizovano i nagradno takmičenje za najmlađe pod nazivom „Mač u kamenu“.
Izložba će trajati do oktobra, pružajući posetiocima dovoljno vremena da uživaju u kolekciji mačeva i da saznaju više o istoriji ove drevne veštine. Etnografski muzej je, kroz ovu izložbu, dao priliku da se mačevanje predstavi kao deo kulturne baštine i da se istaknu njegova važnost i značaj u istoriji Srbije i Balkana. Aleksandar Stanković je svojim radom na ovoj izložbi pokazao svoju stručnost i posvećenost ovom polju proučavanja, čime je doprineo promociji mačevanja kao umetnosti i sporta.
Mačevanje je veština koja se razvijala kroz vekove i koja je imala važnu ulogu u vojnim sukobima, ali i u dvorskim dvobojima i ceremonijama. Danas, mačevanje se praktikuje kao sport i rekreacija, ali i kao umetnost koja privlači ljubitelje borilačkih veština širom sveta. Kroz izložbu „Mač“, posetioci će imati priliku da se upoznaju sa različitim tipovima mačeva kroz istoriju, sa njihovom upotrebom i simbolikom, ali i da učestvuju u edukativnim programima koji će im omogućiti da prodube svoje znanje o ovoj fascinantnoj veštini.
Etnografski muzej je prepoznao važnost mačevanja kao dela kulturne baštine i kao deo identiteta Srbije i Balkana, te je odlučio da organizuje ovu izložbu kako bi publici preneo bogatu istoriju i značaj mačevanja kroz vekove. Kroz interaktivne programe, posetioci će imati priliku da se upoznaju sa tehnikama mačevanja, da se takmiče u simuliranim dvobojima ili da učestvuju u radionicama gde će savladati osnove mačevanja.
Aleksandar Stanković, autor ove izložbe, je poznat kao stručnjak za mačevanje i njegov doprinos promociji ove veštine je od velike važnosti za kulturnu zajednicu. Kroz svoj rad kao učitelj, istoričar i teoretičar mačevanja, Stanković je uspeo da prenese svoju strast i znanje o mačevanju na druge ljude, inspirišući ih da istraže ovu elegantnu borilačku veštinu. Izložba „Mač“ je rezultat njegovog dugogodišnjeg istraživanja i rada na ovom polju, te je ostvarenje njegove vizije da se mačevanje predstavi kao deo kulturne baštine i da se očuva njegova tradicija i nasleđe.
Učestvujući u programima i događajima koji prate izložbu „Mač“, posetioci će imati priliku da se upuste u svet mačevanja i da otkriju njegovu lepotu i značenje. Kroz istoriju, mačevanje je bilo simbol hrabrosti, veštine i viteštva, a danas je postalo deo nasleđa koje treba da se očuva i prenese na buduće generacije. Izložba „Mač“ je prilika da se upoznamo sa ovim drevnim sportom i da se inspirišemo da proučavamo njegovu istoriju i tradiciju.
Etnografski muzej je, organizujući ovu izložbu, dao doprinos promociji mačevanja kao dela kulturne baštine i kao važnog elementa identiteta Srbije i Balkana. Kroz postavku „Mač“, posetioci će imati priliku da se upoznaju sa različitim aspektima mačevanja kroz vekove, sa njegovom simbolikom i tehnikama, ali i da uživaju u lepoti i eleganciji ovog drevnog sporta. Alekasndar Stanković je, kao autor izložbe, uspeo da prenese svoju strast i znanje o mačevanju na publiku, inspirišući ih da istraže ovu fascinantnu veštinu i da otkriju njene duboke korene u istoriji i kulturi.
Izložba „Mač“ će trajati do oktobra, pružajući posetiocima mogućnost da uživaju u kolekciji mačeva i da se edukuju o istoriji ovog sporta. Kroz stručna vođenja, radionice i predavanja, posetioci će imati priliku da prodube svoje znanje o mačevanju i da se oprobaju u osnovama ove veštine. Etnografski muzej je pokazao svoju posvećenost očuvanju kulturne baštine kroz izložbu „Mač“, čime je dao doprinos promociji mačevanja kao dela srpske i balkanske tradicije.