Osamdeset godina od oslobođenja zloglasnog sistema logora u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH), Muzej žrtava genocida, u saradnji sa Radio-televizijom Srbije, priređuje izložbu pod nazivom „Jasenovac – trajna opomena“. Ova izložba ima za cilj da osvetli stradanja nevinih žrtava u logorima smrti, posebno Jasenovcu, koji je postao simbol genocida počinjenog od strane vlasti NDH tokom Drugog svetskog rata.
Izložba će biti otvorena 3. aprila u Galeriji RTS, a prisutnima će se obratiti v.d. direktora Muzeja žrtava genocida Bojan Arbutina. Pored njega, govore će održati i kustosi izložbe, istoričari Nikola Miloševski i Aleksandra Mišić. Takođe, u ime Saveta za likovno stvaralaštvo RTS-a, obratio će se Dejan Vukelić, stručni savetnik Matematičkog instituta SANU.
Cilj izložbe je da objektivno i celovito prikaže stradanja nevinih žrtava u sistemu koncentracionih logora Jasenovac, koji je bio jedan od najstrašnijih simbola genocida. Organizatori naglašavaju da će fokus biti na istorijskom kontekstu, organizaciji i dinamici zločina koji su počinjeni nad pripadnicima srpskog, jevrejskog i romskog naroda. Izložba će takođe obuhvatiti kulminaciju zločinačke politike koja je vladala na teritoriji NDH tokom ratnih godina.
Jasenovac je bio jedan od najvećih i najstrašnijih logora smrti u Evropi, gde su sistematski ubijani ljudi zbog njihove etničke pripadnosti. Prema procenama, u ovom logoru je stradalo između 77.000 i 100.000 ljudi, među kojima su bili Srbi, Jevreji, Romi, ali i politički protivnici režima. Ova izložba će uključivati muzejske predmete koji su materijalna svedočanstva o stradanju i zločinima koji su se dešavali unutar logora.
Izložba će biti otvorena do 3. maja, a organizatori pozivaju sve zainteresovane da posete postavku i upoznaju se sa ovom mračnom stranom istorije. Na taj način, izložba želi da podseti na važnost sećanja na žrtve i na potrebu da se ovakvi zločini nikada ne zaborave, kako bi se sprečilo ponavljanje sličnih tragedija u budućnosti.
Osim što će izložba pružiti informacije o samom logoru Jasenovac, ona će takođe istražiti i širi kontekst zločinačke politike koja je vladala u NDH. Ova politika nije se odnosila samo na fizičko uništavanje ljudi, već je obuhvatala i kulturno i socijalno istrebljenje, što je dodatno otežalo opstanak i identitet ovih naroda.
Jasenovac je često bio prikazivan kao mesto stradanja, ali i kao simbol otpora protiv zla. Izložba „Jasenovac – trajna opomena“ ima za cilj da podstakne dijalog o prošlosti, da se istraže uzroci i posledice genocida, kao i da se promoviše kultura sećanja koja bi trebala da bude prisutna u svakoj zajednici.
U svetlu aktuelnih događanja i sukoba u svetu, ova izložba takođe ima važnu ulogu u edukaciji i podizanju svesti o ljudskim pravima. Učenje o prošlim zločinima i razumevanje njihove težine može pomoći u izgradnji društva koje je otpornije na mržnju i netoleranciju.
Na kraju, izložba „Jasenovac – trajna opomena“ predstavlja ne samo sećanje na prošlost, već i poziv na akciju u sadašnjosti. Potrebno je raditi na očuvanju ljudskih prava i promovisati mir i toleranciju među svim narodima. Samo kroz razumevanje i suočavanje sa prošlošću možemo izgraditi bolju budućnost za sve.