Izložba, radionice i stručno tumačenje

Tamara Nikolić avatar

Uskršnji praznici su vreme okupljanja porodice, tradicije i raznih običaja, a Etnografski muzej u Beogradu se trudi da obogati ovaj period raznovrsnim sadržajima. Ove godine, muzej će organizovati razne aktivnosti u okviru priprema za Uskrs, koje će se odvijati tokom vikenda 5. i 6. aprila, i nastaviti u naredne dve nedelje.

U okviru programa, predviđene su radionice za decu uzrasta od šest do četrnaest godina, ali i za odrasle. Ove radionice će omogućiti posetiocima da se upoznaju sa tradicionalnim uskršnjim običajima, a posebno će se fokusirati na ukrašavanje jaja. Učesnici će imati priliku da nauče kako se jaja ukrašavaju voskom i pisaljkom, što je stara tehnika koja se koristi u mnogim delovima Srbije. Osim toga, organizovana je i radionica namenjena deci koja će se baviti pustovanjem vune, što je još jedan od tradicionalnih uskršnjih običaja.

Pored radionica, Etnografski muzej će otvoriti izložbu pod nazivom „Narodne šare uskršnjih jaja“. Ova izložba će sadržati nikada ranije viđene crteže, akvarele i slike koje prikazuju običaje ukrašavanja jaja iz različitih delova Srbije. Izložba je rezultat dugogodišnjeg prikupljanja etnografske građe, a posetioci će moći da vide radove poznatih slikara kao što su Nikola Zega, Vladislav Titelbah, Mladen Mirić i Milica Matlas. Ova dela će pružiti uvid u bogatu tradiciju i kreativnost koja se izražava kroz uskršnja jaja.

Za sve posetioce koji žele da saznaju više o izložbi, organizovano je stručno tumačenje koje će voditi muzejski savetnik, Saša Srećković. Ova vođena tura će omogućiti posetiocima da bolje razumeju kontekst i značaj izloženih radova, kao i običaje koji se vezuju za Uskrs.

Etnografski muzej je poznat po svojim edukativnim programima koji imaju za cilj očuvanje i promociju srpske tradicije i kulture. Ove aktivnosti tokom uskršnjih praznika su idealna prilika za porodice da zajedno provedu vreme, uče o tradiciji i razvijaju kreativnost. Radionice su prilagođene različitim uzrastima, što omogućava da se svi članovi porodice uključe i uživaju u zajedničkim aktivnostima.

Osim radionica i izložbe, muzej planira još niz aktivnosti tokom prazničnog perioda, uključujući i predavanja o uskršnjim običajima i tradicijama u različitim delovima Srbije. Ovakvi programi ne samo da obogaćuju kulturni život grada, već i pružaju priliku da se mlađe generacije upoznaju sa bogatom tradicijom koju su nasledili.

Ukratko, Etnografski muzej u Beogradu nudi raznovrsne sadržaje povodom Uskrsa, koji će obogatiti ovaj praznični period za sve posetioce. Radionice za decu i odrasle, kao i izložba „Narodne šare uskršnjih jaja“, pružaju jedinstvenu priliku da se upoznate sa srpskim običajima i tradicijom. Uživanje u kreativnim aktivnostima, kao i sticanje novih saznanja, čini ovaj događaj posebnim za celu porodicu. U vreme kada se sve više gubi dodir sa tradicijom, ovakvi programi su od izuzetnog značaja za očuvanje kulturnog nasleđa i njegovu prenošenje na buduće generacije.

Etnografski muzej poziva sve zainteresovane da posete i učestvuju u ovim aktivnostima i tako postanu deo bogate tradicije koja se prenosi kroz vekove.

Tamara Nikolić avatar

Pročitajte takođe: