Ova izložba pod nazivom „Slučaj niti. Globalni narativi u tekstilu“ predstavlja spoj umetnosti i društvenih konteksta kroz različite prakse u oblasti tekstila. Kustosice Sanja Kojić Mladenov, Suzan Vajs i Inka Gresel, okupile su radove umetnika iz Nemačke, Srbije i drugih delova sveta, kako bi istražile kako tekstil može biti sredstvo izražavanja i emancipacije. Izložba je realizovana u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u saradnji sa Institutom za odnose sa inostranstvom (IFA) iz Štutgarta i beogradskim Gete institutom.
Na izložbi učestvuje 13 inostranih umetnika, čije su radove kustoskinje izabrale na prethodnim izložbama u Kamerunu, Tunisu, Kipru, Solunu, Prištini i Skoplju. Pored njih, predstavljena su i dela šest domaćih autora, među kojima je posebno istaknuta tapiserija Nade Adžić Poznanović iz novosadskog Ateljea 61. Radovi se bave savremenim društvenim temama, kao i modernističkim istraživanjima u oblasti vizuelnih umetnosti.
Izložba počinje segmentom posvećenim Bauhausu, gde se ističe umetnička instalacija koja se bavi tekstilnom radionicom aktivnom od 1919. godine. Ova radionica je predstavljala spoj dizajna, zanata i industrije. Posetioci mogu da vide i dodiruju originalne tkanine koje se čuvaju u zbirci Bauhausa, kao i rad Nade Adžić Poznanović, koja je svojim delom pokazala trodimenzionalnost i modernistički pristup.
Jedan od istaknutih radova na izložbi dolazi od umetnice Judite Raum, koja povezuje tkanje sa digitalnom praksom. Njen rad prikazuje odnos nula i jedinica, oslanjajući se na koncepte kibernetike. Povezanost između tradicionalnog tkanja i savremene tehnologije naglašava kako tekstil može imati višeslojne značenja.
Tanja Ostojić, umetnica sa evropskom reputacijom, predstavila je rad koji je nastao na radionicama u Subotici, fokusirajući se na proces menopauze i promene u telu. Ovaj akvarel na platnu, koji sadrži vezenu poruku, reflektuje ličnu i kolektivnu borbu žena.
Još jedan značajan rad dolazi od jevrejske umetnice Noe Ešhol, koja je u svom delu „Noć u arapskom selu“ koristila različite materijale, dok su radovi Marinele Koželj napravljeni od recikliranog tekstila i kolaža. Koželj je od devedesetih godina sakupljala materijale i kreirala radove koji asociraju na dela poznatih umetnika poput Kandinskog i Miroa.
Umetnica Milica Dukić se u svom delu osvrće na emotivnu poruku koju je Rada Nikolić izvezla iz zatvora 1942. godine, pred pogubljenje. Ovaj duboko emotivan rad se predstavlja u MSUV-u, a Dukić je odala počast Radi Nikolić maramicom na kojoj je izvezeno „Zbogom“.
Grupa „Škart“, poznata po radu sa ženama izbeglicama, predstavlja svoj projekat „Nepraktična žena“. Ovaj projekat se bavi tradicionalnim kuvaricama, ali sa savremenim i angažovanim tekstovima. Video-rad Ivane Ivković istražuje stereotipe muških i ženskih uloga kroz performans u kojem se igra sa očekivanjima društva.
Izložba takođe uključuje radove sa šarama Navaho Indijanaca, korišćene za različite svrhe, kao i pačvork ćebad sa skrivenim porukama. Ovi radovi ukazuju na to kako tekstil može prenositi važne poruke o eksploataciji radnika i društvenim nepravdama, dok se farmerke koriste kao simboli loših uslova rada.
Izložba „Slučaj niti“ pokazuje koliko tekstil može biti više od samog materijala; on postaje sredstvo za izražavanje identiteta, borbe i društvenih pitanja. Ova postavka poziva publiku da razmisli o dubokim značenjima koja se kriju iza svake niti i tkanine, istovremeno povezujući umetnost sa ličnim i kolektivnim narativima. Prikazujući različite pristupe, izložba uspeva da osvetli bogatstvo i kompleksnost tekstilne umetnosti u savremenom svetu.