Zoran Pašalić, zaštitnik građana, istaknuo je potrebu za izmjenama Zakona o sistemu obrazovanja i vaspitanja kako bi se jasno razlikovalo primjereno i neprimjereno ponašanje učenika. Često se svi učenici stave u isti koš, a to nije ispravno. Pašalić smatra da je potrebno uvesti postupke koji će riješiti ovaj problem bez nepotrebnog administriranja. On je naglasio da društvene mreže igraju veliku ulogu u nasilnom i neadekvatnom ponašanju učenika te da je potrebno neko tko će ih kontrolirati.
Pašalićevi prijedlozi su već upućeni nadležnom ministarstvu, a cilj im je unaprijediti sustav obrazovanja kako bi se omogućilo odgovarajuće ponašanje učenika. Važno je razlikovati one koji se neprimjereno ponašaju od onih čije ponašanje odgovara normama. U današnjem društvu, utjecaj društvenih mreža je velik te je potrebno pravilno regulirati njihovo korištenje među učenicima.
Zaštitnik građana ističe da je suština njihovih prijedloga usmjerena prema rješavanju problema neadekvatnog ponašanja učenika te jasnoj razlici između pravilnog i nepravilnog ponašanja. Često se svi učenici stereotipiziraju te se generaliziraju izjave poput „današnja djeca su takva i takva“, što nije ispravno. Potrebno je pravilno razumijevanje individualnih slučajeva te prilagodba odgovarajućih postupaka.
Nasilje među učenicima postaje sve prisutnije, a društvene mreže igraju ključnu ulogu u širenju neprimjerenog ponašanja. Pašalić ističe da je potrebno imati nadzor nad korištenjem društvenih mreža kako bi se spriječilo neprimjereno ponašanje i nasilje među učenicima. Kontrola nad korištenjem digitalnih medija postaje sve važnija kako bi se zaštitila sigurnost učenika i spriječilo širenje negativnih utjecaja.
Uvođenje jasnih smjernica i pravila u obrazovni sustav pomoći će u sprječavanju neprimjerenog ponašanja učenika. Potrebno je educirati učenike o pravilnom ponašanju na društvenim mrežama te ih osvijestiti o posljedicama nasilnog i neadekvatnog online ponašanja. Važno je surađivati s roditeljima i nastavnicima kako bi se zajedničkim snagama unaprijedio sigurnost učenika u online okruženju.
Pašalićevi prijedlozi su dobrodošli korak ka boljem obrazovnom sustavu koji će pružiti potrebnu podršku učenicima i osigurati sigurno okruženje za učenje i razvoj. Jasnije definiranje pravila i postupaka pomoći će u stvaranju odgovornog ponašanja među učenicima te će doprinijeti razvoju pozitivne kulture u školama. Važno je raditi na prevenciji nasilja i neadekvatnog ponašanja kako bi se osigurala sigurnost i dobrobit svih učenika.
Kroz suradnju s relevantnim dionicima, poput škola, roditelja, učenika i stručnjaka, moguće je uspostaviti učinkovite mehanizme kontrole i prevencije neprimjerenog ponašanja učenika. Edukacija i osvještavanje o važnosti sigurnog korištenja društvenih mreža ključni su koraci u stvaranju odgovornih i svjesnih digitalnih građana. Važno je kontinuirano raditi na unaprjeđenju obrazovnog sustava kako bi se mladima pružile potrebne vještine i znanja za sigurno i odgovorno korištenje tehnologije.
Uvođenje novih pravila i smjernica u obrazovni sustav zahtijeva suradnju svih relevantnih dionika kako bi se osigurala uspješna implementacija i praćenje njihove primjene. Važno je kontinuirano pratiti i evaluirati učinke predloženih promjena te ih prilagođavati prema potrebama i izazovima s kojima se susrećemo. Kroz zajednički rad i angažman svih zainteresiranih strana, moguće je stvarati sigurno i poticajno okruženje za učenike kako bi se osiguralo njihovo uspješno obrazovanje i razvoj.