Izvoz voća na nova tržišta naša ogromna šansa

Milan Petrović avatar

Ove sezone će biti manje jabuka nego prošle godine, za oko 25-30 odsto. Razlog tome je mraz koji je oštetio novi rod voća. Iako se očekuje manja količina jabuka, Srbija je prošle godine imala oko pola miliona tona ovog voća, što je pokrivalo domaće tržište i izvoz. Direktor asocijacije „Serbia Does Apples“ Gojko Zagorac istakao je da je Srbija od avgusta 2023. do aprila 2024. godine izvezla 135.000 tona jabuka, po prosečnoj ceni od 0,75 evra po kilogramu, najviše na Bliski istok, Rusiju, Evropu i Indiju.

Zagorac je također napomenuo da će sporazum o slobodnoj trgovini s Kinom omogućiti izvoz jabuka po nižoj carinskoj stopi, ali da će uspeh tog tržišta zavisiti od brojnih faktora, uključujući kvalitet jabuka i proizvodnju u Kini i Evropi. Transport jabuka u strane države bio je izazov ove sezone, s posebnim teškoćama pri ulasku u Rusiju i produženim tranzitnim vremenom za destinacije na Dalekom istoku.

Kinesko tržište je također izazovno, jer je Kina najveći proizvođač i potrošač jabuka na svetu. Najzastupljenija sorta jabuka u Kini je fudži, što je prilika za Srbiju s obzirom na kvalitet svojih jabuka. Iako je ugovor o slobodnoj trgovini sa Kinom stupio na snagu 1. jula, još se ne znaju fitosanitarni uslovi za izvoz jabuka. Izvoz u Kinu bi mogao početi tek u septembru, kada stigne novi rod jabuka. Srbija se nadaje da će uspeti da ostvari uspešnu trgovinu jabuka s Kinom i drugim stranim tržištima, uprkos izazovima u transportu i proizvodnji.

Milan Petrović avatar