Evropa ima veliku potrebu za litijumom, uključujući i onaj koji se nalazi u bogatim nalazištima u Srbiji. Međutim, Evropa je jasno stavila do znanja da neće uvoziti litijum ako se rudarenjem ne poštuju zakoni i stroga ekološka pravila EU. Zbog toga je besmislena svaka rasprava o tome da li će rudarenje litijuma ugroziti životnu sredinu u Srbiji. Evropska komisija je istakla da litijum u Srbiji mora biti rudaren u skladu sa zakonima Unije, inače neće imati kupca u EU.
Johana Bernsel, portparolka Evropske komisije za unutrašnje tržište, industriju, odbranu, svemir, obrazovanje, mlade, sport i kulturu naglasila je da nacionalne vlade treba da donose odluke o industrijskim projektima u skladu sa ekološkim pravilima EU. Takođe, istakla je da joj nije poznata nijedna izjava zvaničnika EU koja bi sugerirala da postoje pravne prepreke za trgovinsko partnerstvo EU i Srbije u vezi sa litijumom i drugim kritičnim sirovinama.
Potpisivanje pisma o namerama o strateškom partnerstvu između EU i Srbije o kritičnim sirovinama i baterijama predstavlja važan korak ka stvaranju održivog ekosistema električne mobilnosti u Srbiji. Prema Bernselovoj, projekat „Jadar“ može da se sprovede bezbedno u skladu s najvišim standardima zaštite životne sredine Srbije i EU. Studija o proceni uticaja na životnu sredinu koju je objavio „Rio Tinto“ potvrđuje da projekat može biti realizovan bezbedno.
Studija je rezultat više od šest i po godina rada i brojnih istraživanja od strane domaćih i međunarodnih stručnjaka. Podaci pokazuju da se projekat može sprovesti bezbedno uz poštovanje najviših domaćih i međunarodnih standarda zaštite životne sredine. Prema Bernsel, u EU postoje litijumski projekti u različitim fazama razvoja u nekoliko zemalja članica.
Maroš Šefčovič, evropski komesar za „Zeleni plan“, podržava projekat „Jadar“ i navodi da su pregovori o trgovinskom partnerstvu za snabdevanje EU kritičnim sirovinama iz Srbije u završnoj fazi. Litijum je materijal od suštinskog značaja za proizvodnju baterija i transformaciju automobilske industrije, te se smatra strateškom sirovinom prema novom zakonu o kritičnim sirovinama.
Perspektiva projekata vezanih za litijum i druge kritične sirovine u EU, kao što je „Jadar“, postavlja pitanje kada bi prvi rudnik mogao biti otvoren na osnovu Zakona o kritičnim sirovinama. Evropska komisija sprovodi monitoring održivih ili potencijalno održivih projekata koji se odnose na kritične sirovine u EU. Litijumski projekti u EU su važni za održivu tranziciju i unapređivanje ekološke svesti u regionu.