Jak vetar i košava, čine nas nervoznima, agresivnima, stvaraju glavobolju, utiču na san i vožnju

Milan Petrović avatar

Natprosječne, proljetne temperature, ali i jaki vjetrovi pratit će nas narednih dana prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ). U košavskim i planinskim područjima očekuje se izražena vjetrovita aktivnost s mogućim olujnim udarima vjetra. Ovaj vremenski fenomen može uzrokovati glavobolje, probleme sa spavanjem, nervozu i blagu uznemirenost kod osjetljivih ljudi.

Žrtve i za zdravlje

Olujni udari vjetra mogu prouzrokovati ozbiljne materijalne štete, ali vjetrovi također utječu na psiho-fizičko stanje ljudi. Košava, topla i hladna, poznata je po svojem utjecaju na opće stanje ljudi i mogućnost poremećaja u svakodnevnom životu. Južni i jugoistočni vjetrovi mogu uzrokovati razdražljivost i promjenjivo raspoloženje zbog prolaska frontalnog sustava.

Razdražljivost i promjenjivo raspoloženje mogu uzrokovati pojačani južni i jugoistočni vjetrovi narednih dana prema najavi RHMZ-a. Košava, koja se razvija od jugoistoka prema severozapadu, najizraženija je na području pod utjecajem ovog vjetra poput Beograda, Istočne Srbije, Banata i Bačke. Topli vjetar može izazvati nemir i agresivnost kod ljudi.

Psihotični učinci tople košave

Jasminka Smailagić, načelnica Odsjeka za monitoring klime i klimatske prognoze RHMZ-a, istaknula je da topli vjetar izaziva psihoze koje predstavljaju veliki zdravstveni problem. Košava ne puše u cijeloj Srbiji, već se najčešće javlja u Banatu, Beogradu, Pomoravlju, Podunavlju i Braničevskom okrugu.

Uz simptome poput smanjene adaptacije na promjene atmosferskih čimbenika, nemira, povećane aktivnosti i agresivnosti, izazvanog pojave toplog i vlažnog zraka s pojačanim južnim vjetrom, dolazi do povećanja krvnog tlaka, napetosti mišića i razdražljivosti. Poremećaji se mogu pogoršati tijekom prelaska s hladnog i vlažnog na hladno i suho vrijeme.

Glavobolja uzrokovana vjetrom

Glavobolje mogu biti uzrokovane naglim promjenama temperature, velikim razlikama u temperaturi zraka tijekom dana, dolaskom fronta i značajnim promjenama zračnog tlaka te pojačanim hladnim vjetrovima. Migrene također mogu biti povezane s vlagom, naglim promjenama i vjetrom.

Vozači, budite oprezni!

Stručnjaci RHMZ-a često upozoravaju vozače na opreznost zbog vjetra u bioprognozi. Pojačani južni i jugoistočni vjetrovi mogu uzrokovati razdražljivost, promjenljivo raspoloženje i smanjenu koncentraciju kod ljudi. Oprez je potreban i kada se prognoziraju pospanost, niska temperatura i lagana kiša.

Kako nastaje košava?

Košava se formira zbog različitih raspodjela atmosferskog tlaka. Za pojavu košave potreban je nizak tlak zraka zapadnije od našeg područja te visoki tlak nad istočnom Europom ili Rusijom. Košava je najjača u Banatu i najintenzivnije puše u jutarnjim satima.

Najjači udari vjetra zabilježeni su u Vršcu, Beogradu i drugim područjima. Košava može doseći brzinu od više od 110 km/h te je najjača ujutro. Duvanje vjetra ovisi o visini, ali najčešće se javlja na površini zemlje i ne prelazi visinu od 2.000 metara.

Uz sve navedene informacije, važno je pridržavati se savjeta meteorologa i biti oprezan tijekom snažnih vjetrova kako bi se izbjegle moguće posljedice na zdravlje i imovinu.

Milan Petrović avatar