Jaka solarna oluja pogodila Zemlju, može da izazove poremećaj u komunikacijama

Milan Petrović avatar

U petak popodne, Zemlju je pogodila neobično jaka solarna geomagnetna oluja, najjača u posljednjih 21 godinu. Ova oluja mogla bi izazvati pojavu polarne svjetlosti na Zemlji ovog vikenda i poremetiti komunikacije. Aurora borealis u Europi viđena je noćas južnije nego obično, od Irske i Britanije do Češke i Njemačke.

Nacionalna uprava SAD za okeane i atmosferu (NOAA) izdala je upozorenje na jaku geomagnetnu oluju koja je pogodila Zemlju. Ova oluja pogodila je Zemlju u petak popodne, satima ranije nego što se očekivalo, navodeći da je to najjača solarna oluja od oktobra 2003. godine.

Solarna oluja proizvodi geomagnetnu oluju koja može uzrokovati poremećaje u komunikacijama i elektroenergetskim sustavima. Polarne svjetlosti mogu biti produžene s iznenadnim jakim magnetnim poljima, a mogu se pojaviti i u širim područjima nego inače. Kada je najava ovih jaka oluja uzrokovat će veće smetnje svjetlosnog signala.

Dok možda mislimo da je ovo nova situacija, izvještaji pokazuju da je ovo samo vrhunac niza sličnih događaja koji će trajati do 2030. godine. Ovo je dobro dokumentirano u povijesti, s mnogim društvima i civilizacijama koje su zabilježile slabe solarne cikluse i poznate su po utjecaju na naš planet, uključujući hladne zime i jake oluje.

Aurora borealis, poznata i kao polarna svjetlost, prirodni je fenomen koji se javlja na polarnim područjima. Ova svjetlost manifestira se kao svijetle, šarene trake i oblici na nebu. To je rezultat sudara sunčevih čestica s atmosferskim česticama na Zemlji.

Kada se sunčeve čestice sudare s atmosferskim plinovima, poput kisika i dušika, dolazi do emisije svjetlosti, stvarajući spektakularne prikaze na noćnom nebu. Obično se aurora borealis pojavljuje na polarnim područjima zbog jačine geomagnetskog polja.

Ovaj fenomen je posebno atraktivan za promatrače jer može biti vrlo svijetao i šaren, stvarajući prekrasne slike na noćnom nebu. Aurora borealis također može imati zvučni efekt, poput zvižduka ili pucketanja, što dodatno doprinosi mističnoj atmosferi koju stvara.

Iako je pojava polarne svjetlosti prirodan i neškodljiv fenomen, jaka solarna geomagnetna oluja može uzrokovati poremećaje u električnim sustavima, komunikacijama i navigaciji. Zbog toga je važno pratiti upozorenja i preporuke nadležnih institucija kako bi se adekvatno pripremili za potencijalne probleme.

NOAA prati i proučava solarnu aktivnost i geomagnetske oluje kako bi pravovremeno upozorio javnost i poduzeo potrebne mjere za zaštitu infrastrukture. Ova promatranja i istraživanja pomažu u razumijevanju solarnih ciklusa i utjecaja na Zemlju, kako bi se bolje pripremili za buduće događaje.

Uz korelaciju između solarnih ciklusa i pojave geomagnetskih oluja, znanstvenici mogu predvidjeti intenzitet i učestalost ovih pojava, pružajući važne informacije za zaštitu infrastrukture i sigurnost stanovništva. Ova istraživanja također pružaju uvid u mehanizme sunčeve aktivnosti i njezinog utjecaja na Zemlju.

Važno je kontinuirano pratiti solarne i geomagnetske aktivnosti kako bi se na vrijeme reagiralo i poduzelo odgovarajuće mjere zaštite. Zaštita električnih sustava, telekomunikacija i navigacije ključna je za održavanje sigurnosti i stabilnosti u modernom svijetu.

Uz sve informacije dostupne putem NOAA i drugih nadležnih institucija, javnost može biti informirana o potencijalnim rizicima i preduzeti korake zaštite. Praćenje solarnih ciklusa, geomagnetskih oluja i pojava polarne svjetlosti važno je za razumijevanje i sprječavanje negativnih utjecaja na naš planet.

Stoga, preporučuje se da se javnost educira o ovim pojavama i preduzme potrebne mjere kako bi se osigurala sigurnost i stabilnost u slučaju jakih solarnih geomagnetnih oluja. Promatranje i proučavanje ovih fenomena pomaže u boljem razumijevanju njihovog utjecaja na Zemlju i pripremi za buduće događaje.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: