Jelena Vučković je prva žena dekan u istoriji Elektrotehničkog fakulteta na Univerzitetu Stenford u Kaliforniji. Ove godine je primljena u američku Nacionalnu akademiju nauka koju čini manje od 3.000 članova, od kojih oko 2.400 živi u samoj Americi, a među članovima je oko 500 dobitnika Nobelove nagrade. Inauguracija novih članova, među kojima je i Vučković, biće održana u Vašingtonu, u aprilu. Za Glas Amerike, profesorka Vučković govori o istraživanjima koja su joj donela jedno od najvećih priznanja u svetskoj nauci.
Na Stenfordu je zimski raspust, ali deo tima postdiplomaca i postdoktoranada profesorke Jelene Vučković vredno radi na svojim istraživanjima. U jednoj od laboratorija razvijaju kvantne tehnologije u silicijum karbidu, dok u drugoj laboratoriji, internacionalan tim radi na eksperimentu koji se odnosi na povećanje brzine komunikacija.
Jelena Vučković je i plenarni predavač na konferenciji za optiku Cleo 2016. Ukratko, njihova uloga, kao naučnika u akademiji, je da rade bazična istraživanja ali i razvijaju nove tehnologije koje će možda biti zanimljive za deset ili dvadeset godina.
Interesantno je da je jedna od oblasti kojima se bavi profesorka Vučković brzina prenosa podataka u računarima i smanjenje upotrebe energije. Kvantne tehnologije, koje istražuje, omogućavaju znatno bržu obradu podataka za važne algoritme. Ovo je važno jer se procenjuje da se 10% ukupne električne energije u razvijenim zemljama koristi za obradu podataka u dejta centrima kompanija kao što su Fejsbuk i Gugl.
Sa svojim timom, Vučković takođe razvija optičku tehnologiju koja ima primenu u biologiji, medicini i samovozećim automobilima.
Kako je došla do ovih dostignuća? Nakon završenog Elektronskog fakulteta u Nišu, Jelena Vučković odlazi na postdiplomske studije u Ameriku, na poznati Kalifornijski tehnološki institut – Kaltek. Zatim dolazi na Stenford na postdoktorske studije, i ostaje kao docent, pa zatim redovni profesor. Bila je treća žena profesor elektrotehnike u istoriji Stenforda i prva koja je postala dekan. Iako sada ima više koleginica na pozicijama docenata i vanrednih profesora, i dalje je jedina žena – redovni profesor na elektrotehnici.
Nakon ove časti, Jelena Vučković će i dalje pratiti razvoj nauke u Srbiji. Primećuje da se situacija u američkom društvu popravlja, ali da su potrebne velike investicije da bi se stvari u Srbiji promenile. Ipak, ističe da ljudi iz Srbije koji rade uspešno u inostranstvu predstavljaju zemlju u najboljem svetlu.
Jelena Vučković je samo jedan primer uspešne žene iz Srbije koja je ostvarila visoke naučne domete u inostranstvu. Ona je dokaz da se upornim radom i posvećenošću mogu postići velike stvari, i da su granice samo onoliko visoke koliko sebi dozvolimo da budu.