Predsednik Vrhovnog sabora Islamske zajednice Srbije (IZS) muftija Muhamed Jusufspahić izjavio je danas da su odnosi Islamske zajednice sa državom oduvek na visokom nivou, što pokazuje i činjenica da je država Srbija učinila sve da muslimani iz Srbije ove godine mogu da idu na hadžiluk u Saudijsku Arabiju u većem broju. Muftija Jusufspahić je za „Tanjug“ rekao da je država Srbija učinila sve da muslimani iz Srbije ove godine mogu da idu na hadžiluk u Saudijsku Arabiju, te da su čak dobili veću kvotu – 700 hadžija, što je značajno povećanje u odnosu na ranije.
On je istakao da su odnosi sa Srbijom sjajni i čvrsti, kao i da su se dogodile značajne stvari poput vraćanja korišćenja Bajrakli džamije Islamskoj zajednici. Jusufspahić je posebno istakao da je predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić direktno učestvovao u ovom procesu i zahvalio mu što muslimani mogu da praznuju Kurban-Bajram u krugu porodice.
Muftija je naglasio da su odnosi sa Srbijom uvek bili čvrsti, čak i kada su postojali spoljni faktori koji su pokušavali da ugroze državu i Islamsku zajednicu. Bez obzira na izazove, Jusufspahić je istakao da uz Božiju pomoć prevazilaze sve te situacije i ostaju stameni. Na kraju razgovora, muftija Jusufspahić je zaključio da je lepo biti musliman u Srbiji.
Ovaj potez države Srbije da omogući veći broj hadžija iz Srbije odlazak na hadžiluk u Saudijsku Arabiju predstavlja važan korak u jačanju saradnje između Islamske zajednice i države. Ovakvi postupci promovišu religijsku slobodu i toleranciju među različitim verskim zajednicama u Srbiji. Takođe, vraćanje korišćenja Bajrakli džamije Islamskoj zajednici predstavlja još jedan korak ka izgradnji boljih odnosa i razumevanja između muslimana i vlasti u Srbiji.
Ova vest će sigurno razveseliti muslimane u Srbiji koji planiraju da odu na hadžiluk i koji će moći da dele ovo iskustvo sa svojim porodicama. Takođe, ovo je dobar primer kako država može da podrži i omogući verske obrede svojim građanima, bez obzira na njihovu versku pripadnost.
Muftija Jusufspahić je istakao da su odnosi sa državom Srbijom uvek bili sjajni i čvrsti, što ukazuje na otvorenost i razumevanje koje postoji između Islamske zajednice i vlasti. Ovaj primer pozitivne saradnje može da posluži kao model i inspiracija za druge verske zajednice i državne institucije da uspostave slične odnose saradnje i poštovanja.
Kroz ove akcije i gestove, Srbija pokazuje svoju posvećenost očuvanju verskih sloboda i prava svojih građana, te da je sposobna da podrži i poštuje različite verske zajednice unutar svojih granica. Ova vest predstavlja pozitivan korak ka izgradnji boljih odnosa i međusobnog poštovanja između različitih verskih zajednica u Srbiji.