Nedostatak kvalificirane radne snage i njezin razvoj postat će sve važnije pitanje u našoj zemlji. Na nedavnom panelu posvećenom tržištu rada u Srbiji, sudionici su zaključili da je potrebno sustavno pristupiti rješavanju ovog problema. Sonja Ćetković, generalna direktorica Infostuda, istaknula je da je prema popisu stanovništva iz 2022. godine u Srbiji zabilježen manjak od 623.000 radno sposobnih osoba u usporedbi s prethodnim popisom. Veliki broj tih osoba ima samo srednjoškolsko obrazovanje, što postavlja pitanje kompetencija. Nedostatak radne snage danas je prisutan u gotovo svim sektorima privrede, potičući kandidate da postavljaju veće zahtjeve poslodavcima.
Jedno od rješenja za nedostatak radne snage je uvoz strane radne snage, ali to ne smije biti jedina strategija. Alisa Evsina, HR direktorica NIS-a, istaknula je važnost suradnje između gospodarstva i obrazovnog sustava te je spomenula konkretan primjer NIS-a koji sudjeluje u obrazovanju kandidata za poslove u toj kompaniji. Rad u naftnom sektoru ima svoje specifičnosti te je pronalazak kvalificirane radne snage izazov. NIS također ulaže u profesionalni razvoj svojih zaposlenika i nudi mogućnosti prekvalifikacije. Zaposlenici su ambasadori tvrtke te je važno zadovoljiti njihove potrebe i pratiti njihovo zadovoljstvo.
Oliver Štrajt iz projekta „Znanjem do posla“ istaknuo je kako je tržište rada u Srbiji prošlo značajne promjene, s naglaskom na potrebu zadržavanja mladih u zemlji. Potrebno je osvijestiti mlade ljude o njihovim vještinama kako bi lakše pronašli zaposlenje. Krstinja Šćepanović, HR direktorica OTP banke, istaknula je da se bankarski sektor mora boriti za talente te je potrebno poboljšati imidž poslodavca kako bi privukli nove radnike.
Natalija Pešić, HR direktorica A1 Srbija, istaknula je nedostatak kadrova u telekomunikacijskoj industriji, posebno u maloprodaji i visokotehnološkim profilima. Rad izvan ureda promijenio je dinamiku tržišta rada, piše Novosti. Konkurencija više nije samo lokalna, već i globalna. Stoga je važno raditi na razvoju karijere mladih i zaposlenika te surađivati s studentskim organizacijama i pružati prakse mladima. Sve u svemu, nedostatak radne snage i njezin razvoj zahtijevaju sustavni pristup i suradnju između gospodarstva, obrazovnog sektora i države kako bi se osiguralo adekvatno rješenje za ovaj rastući problem.