Predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas izjavila je da Evropska unija sa Zapadnim Balkanom “deli više od geografije“, naglašavajući da EU i region “deli odgovornost“. U svojoj objavi na platformi X, Kalas je istakla da su sigurnost i stabilnost ključni faktori koji povezuju EU i Zapadni Balkan.
Kalas je najavila sastanak sa ministrima spoljnih poslova Zapadnog Balkana i EU, gde će se diskutovati o bezbednosnoj i odbrambenoj saradnji. Ovaj sastanak Saveta EU za spoljne poslove biće održan u Luksemburgu, a očekuje se da će se razmatrati i druge važne teme, kao što su rat u Ukrajini, situacija na Bliskom istoku, kao i odnosi EU sa Afrikom.
Tokom sastanka, Kalas će predsedavati razgovorima među državama članicama EU i sa ministrima iz regiona. Posebna pažnja biće posvećena bezbednosnim izazovima sa kojima se region suočava, kao i načinima za unapređenje regionalne stabilnosti. Na radnom ručku ministara EU, razmenjivaće se mišljenja o odnosima EU sa partnerima iz Zapadnog Balkana, sa fokusom na dalji razvoj bezbednosne i odbrambene saradnje.
Kalas će takođe ministre informisati o najnovijim dešavanjima u dijalogu Beograda i Prištine, kao i o njenoj nedavnoj poseti Crnoj Gori, Albaniji i Bosni i Hercegovini. Očekuje se da će diskusija obuhvatiti različite aspekte odnosa, posebno u kontekstu regionalne stabilnosti, dešavanja u Bosni i Hercegovini i Srbiji, kao i saradnje sa ključnim akterima u regionu.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić, uoči neformalne večere za ministre spoljnih poslova sa Zapadnog Balkana, razgovarao je sa Kajom Kalas. Ovaj razgovor je deo šireg procesa jačanja odnosa između Srbije i EU, kao i razvijanja zajedničkih strategija za prevazilaženje aktuelnih izazova u regionu.
Kao što je Kalas naglasila, bezbednost i stabilnost su od vitalnog značaja, ne samo za Zapadni Balkan već i za celokupnu Evropu. U svetlu aktuelnih globalnih tenzija, saradnja između EU i Zapadnog Balkana postaje sve važnija. EU je svesna da je regionalna stabilnost ključna za mir i prosperitet, i stoga je fokus na jačanju bezbednosnih kapaciteta u regionu od presudne važnosti.
U svetlu ovih dešavanja, EU nastavlja sa podrškom partnerskim zemljama na Zapadnom Balkanu, pružajući im prilike za jačanje svojih institucija i unapređenje bezbednosnih struktura. Saradnja nije samo potrebna, već je i imperativ kako bi se prevazišle prepreke koje se javljaju usled političkih i ekonomskih kriza.
Očekuje se da će sastanak u Luksemburgu doneti konkretne preporuke za dalje korake u jačanju odnosa između EU i Zapadnog Balkana. U tom smislu, važno je da se nastavi dijalog i otvorena komunikacija kako bi se postigla puna integracija regiona u evropske strukture.
Kao što se može videti, aktuelna geopolitička situacija zahteva hitne i efikasne odgovore, a EU ima ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti Zapadnog Balkana. Samo zajedničkim naporima može se ostvariti stabilnost i napredak, što je osnovni cilj svih uključenih strana.
Uprkos izazovima, Kalas i njeni saradnici ostaju optimistični u pogledu budućnosti odnosa između EU i Zapadnog Balkana. Ovaj sastanak predstavlja korak ka jačanju tih odnosa i postizanju zajedničkih ciljeva koji se tiču mira, sigurnosti i prosperiteta za sve građane regiona.