Konferenciji „Bezbedno i konstruktivno korišćenje digitalnih tehnologija“ u Beogradu prisustvovali su stručnjaci iz oblasti informacionih tehnologija, obrazovanja i bezbednosti kako bi razgovarali o najnovijim trendovima i izazovima u digitalnom svetu. U uvodnom delu konferencije istaknuta je važnost informacijske pismenosti i strategija za podizanje svesti o sigurnom korišćenju interneta.
Prva panel diskusija pod nazivom „Mudar i Siguran Klik“ okupila je eksperte poput državnog sekretara Milana Dobrijevića, ministrice prosvete Slavice Đukić Dejanović i generalnog direktora Mtel Bosna i Hercegovina Jelene Trivan. Raspravljalo se o važnosti obrazovanja o sigurnom korišćenju interneta.
Druga panel diskusija, nazvana „Mrak Interneta“, fokusirala se na tamniju stranu interneta, uključujući visokotehnološki kriminal i zaštitu dece online. Učesnici su istakli važnost povećane svesti o sigurnosti na internetu, zaštiti privatnosti i borbi protiv digitalnog kriminala.
Jelena Trivan, edukatorka Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu, upozorila je na ozbiljne posledice neadekvatnog korišćenja interneta kod dece. Takođe je istakla nužnost edukacije roditelja o digitalnoj sigurnosti dece. Milan Dobrijević je naglasio značaj sprovođenja edukativnih aktivnosti i radionica o pametnoj upotrebi digitalnih tehnologija.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović istakla je da je znanje ključ za prevenciju kriznih situacija i rano reagovanje, te je pohvalila inicijative za edukaciju o digitalnoj bezbednosti u obrazovnom sistemu. Panelisti su takođe diskutovali o kanalima na Telegram platformi koji dele neprikladan sadržaj.
Na konferenciji je istaknuto da posledice neadekvatnog korišćenja interneta kod dece mogu biti dugoročne i zahtevati specijalizovano lečenje. Panelisti su naglasili važnost bliskog odnosa sa porodicom, edukacije roditelja o digitalnoj sigurnosti i svesti o privatnosti na internetu.
Učesnici su skrenuli pažnju na česte greške roditelja, poput deljenja ličnih informacija o deci na internetu ili nepravilnog nadzora nad internet aktivnostima dece. Takođe su istakli ulogu influensera u širenju svesti o digitalnoj sigurnosti i pozitivnom online ponašanju.
Na kraju, zaključeno je da je potrebno kontinuirano raditi na edukaciji o sigurnom korišćenju digitalnih tehnologija kako bi se zaštitila deca od potencijalnih opasnosti online. Konferencija je pružila korisne informacije i smernice za unapređenje digitalne bezbednosti i odgovornog korišćenja interneta u današnjem digitalnom dobu.