Kako do penzije u zemlji sa kojom Srbija nema sporazum

Milan Petrović avatar

Radnici koji su obavljali posao u inostranstvu, a nisu bili obavezno osigurani kod inostranog nosioca osiguranja, imaju mogućnost da podnesu zahtev Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) za utvrđivanje svojstva osiguranika. Snežana Milić, šef Odseka za matičnu evidenciju osiguranika u Direkciji Fonda PIO, naglašava da se ovaj zahtev može podneti za rad u inostranstvu zaključno sa 13. decembrom 2019. godine, kada je važio propis koji je omogućavao ovakvu mogućnost.

Zahtev se podnosi na propisanom obrascu, koji je dostupan u filijali Fonda ili se može preuzeti sa zvaničnog sajta. Pored obrasca, potrebno je priložiti i dokumentaciju koja potvrđuje boravak u inostranstvu, kao što je kopija pasoša ili drugi dokazi o boravku.

Milić objašnjava da se na osnovu zahteva sprovodi postupak utvrđivanja ispunjenosti uslova za svojstvo osiguranika. Ako su ispunjeni svi uslovi, u rešenju se navodi iznos koji je potrebno uplatiti na ime doprinosa za PIO. Ova procedura je važna za radnike koji su radili u državama sa kojima Srbija nema potpisan sporazum o socijalnom osiguranju.

U slučaju da je radnik radio u inostranstvu, a doprinosi nisu plaćani, ili su plaćani ali ne omogućavaju ostvarivanje prava na penziju, može se utvrditi staž za koji će moći da podnese zahtev za penziju. Milić takođe ističe da od 14. decembra 2019. godine, građani koji rade u zemljama bez sporazuma o socijalnom osiguranju mogu da uplaćuju doprinose po osnovu Zakona o PIO, čime sebi omogućavaju ostvarivanje prava na penziju u Srbiji.

Svojstvo osiguranika se stiče danom podnošenja zahteva, a može se steći najranije 30 dana pre podnošenja zahteva. Pored radnika, izmenama Zakona o PIO obuhvaćeni su i frilenseri, koji rade za strane poslodavce, a koji nisu osigurani po drugom osnovu. Ova lica stiču svojstvo osiguranika samostalnih delatnosti i mogu regulisati svoje penzijsko i invalidsko osiguranje.

Marija Bakić, pomoćnica načelnika Odeljenja za PIO po međunarodnim ugovorima, navela je i specifične situacije za osiguranike koji se nalaze u situaciji rada u jednoj državi dok ostvaruju pravo na penziju u drugoj. Ona savetuje radnicima da se informišu o zakonima zemalja u kojima su radili, pogotovo ako Srbija nema potpisan sporazum o socijalnom osiguranju sa tom zemljom.

Osiguranici sa stažom u stranim državama bez potpisanih sporazuma sa Srbijom moraju se suočiti sa kompleksnim procedurama kako bi ostvarili svoja prava na penziju. U slučaju da ispunjavaju uslove, mogu podneti zahtev za ostvarivanje prava na penziju na osnovu svog radnog staža.

Milan Petrović avatar