KAKO JE KUBA POSTALA CENTAR SVETSKE KRIZE: Američka špijunaža tek oktobra 1962. primetila jedno od 42 raketnih postrojenja

Milan Petrović avatar

Tajna vojna operacija ,,Anadir“ predstavlja strateški ključnu tačku u istoriji hladnog rata. Prisutnost sovjetskih vojnih snaga na Kubi, usled potrebe za odbranom protiv američkih vojnih akcija, doveo je svet na ivicu nuklearnog rata. Jedan od učesnika ove operacije, kontraadmiral Aleksandar Tihonov, podelio je svoje iskustvo sa novinarom Jevgenijem Antoškinom.

Početkom leta 1962. godine, Tihonov je dobio nalog za hitan dolazak u Moskvu gde su mu saopšteni detalji operacije ,,Anadir“. Kao deo kontraobaveštajne vojne grupe, Tihonov je bio zadužen za organizaciju transporta vojnih jedinica i opreme na Kubu. Ova operacija je nosila šifrovano ime ,,Anadir“ i zahtevala je maksimalnu tajnost i sprovodjenje u strogoj diskreciji.

Na Kubu su stigli sa misijom da podrže kubanske organe državne bezbednosti i suzbiju američku špijunažu. Uspešno su identifikovali i uhapsili špijune CIA-e, kao i otkrili i neutralisali ilegalnu podrivačku organizaciju ,,Divizija Narcisa Lopesa“. Takođe, sprovedene su stroge mere maskiranja i tajnosti tokom transporta vojnih jedinica kako bi se izbegla američka detekcija.

Na ostrvu su uspostavljeni solidni odnosi sa kubanskim organima državne bezbednosti, što je omogućilo uspešno sprovođenje operacije. Sa taktičkim maskirnim akcijama i tajnim prebacivanjem vojnih jedinica, Sovjetski savez je uspeo da iznenadi Ameriku i postavi rakete sa dometa do 2000 km na Kubi, što je dovelo do napetosti između dve supersile.

Transport oružja i vojnika je prikriven kao dostava privredne pomoći i potrebnih resursa za ekonomski razvoj Kube. Na taj način, Sovjetski savez je uspeo da ostvari stratešku i vojnu prisutnost na Kubi, što je predstavljalo direktnu pretnju za SAD. Operacija ,,Anadir“ je bila ključna tačka u hladnom ratu, gde su se supersile suočile licem u lice sa prstom na obaraču.

Milan Petrović avatar