Kako nastaju i kakvu štetu mogu napraviti

Milan Petrović avatar

Superćelijske oluje su posebno opasne zbog svoje sposobnosti da proizvedu tornada. Iako su manje od 20 posto svih superćelijskih oluja praćene tornadima, ove oluje su odgovorne za stvaranje većine tornadoa, uključujući i nasilne. Postoji i razlika između niskooborinskih (LP) i visokooborinskih (HP) superćelijskih oluja. LP superćelije su manje kišne i jasno strukturirane, dok HP superćelije sadrže veće količine padalina koje mogu zakloniti tornada u oblacima.

Superćelijske oluje se mogu razviti u različitim atmosferskim okruženjima i mogu trajati i do nekoliko sati. Najbolje organizovane superćelijske oluje mogu proizvesti više tornada, od kojih neki mogu ostati na tlu duže vrijeme. Sistemi niskog vazduha u raznim regijama svijeta mogu također proizvesti superćelijske oluje kada su atmosferski uslovi povoljni.

Karakteristika superćelijskih oluja je trajno i snažno rotirajuće uzlazno strujanje vazduha. Ove oluje nastaju u nestabilnom zraku sa posebnim smicanjem vjetra na različitim visinama u atmosferi, što stvara horizontalno kotrljanje u nižim slojevima atmosfere. Brzo rastući vazdušni pokreti pretvaraju ovu horizontalnu rotaciju u vertikalnu rotaciju, koja može biti vidljiva u kružnim prugama ili slojevima.

Superćelijske oluje su prisutne širom svijeta u različitim vremenskim uslovima, a mogu se pojaviti i u tropskim olujama i uraganima koji udaraju na kopno. Važno je pratiti vremenska upozorenja i preduzeti mjere opreza kada su najavljene superćelijske oluje.

U zaključku, superćelijske oluje su opasne meteorološke pojave koje mogu proizvesti tornadoe i uzrokovati ozbiljnu štetu. Važno je biti svjestan njihove sposobnosti i pratiti vremenska upozorenja kako bismo se zaštitili od potencijalnih opasnosti. Uz pravilnu edukaciju i pripreme, možemo smanjiti rizik od štete koju ove oluje mogu uzrokovati.

Milan Petrović avatar