Srbija se ističe kao zemlja na 57. mjestu po korištenju vještačke inteligencije u svijetu. Međutim, iako je prva u regionu, postoji potreba za povećanjem korištenja korisnih alata i platformi koje koriste AI. Na nedavnom skupu u Beogradu razgovaralo se o načinima kako unaprijediti korištenje ove tehnologije.
Oksford metod za ocjenu korištenja vještačke inteligencije prati tri stuba razvoja: Vladin stub, tehnički sektor i infrastruktura. Prema ovom metodu, najslabiji rezultati se bilježe u tehničkom sektoru. Stručnjaci tvrde da bi rezultati bili bolji ukoliko bi strane kompanije preuzele tehnološka rješenja, a ne samo angažirale stručnjake.
Profesor Zoran Miljković sa Mašinskog fakulteta ističe da postoji mnogo tehničkih rješenja i dostupnih podataka na platformama poput Zenodo, međutim nedostaje pristup stranim kompanijama kako bi se radilo na implementaciji ovih tehnologija u Srbiji.
Jedan od ključnih uslova za razvoj vještačke inteligencije je i investicioni kapital. Stručnjaci ističu da je potrebno omogućiti privatnom sektoru lakši pristup kapitalu, kao i više pilot projekata kako bi se podigla svijest o važnosti korištenja ovih tehnologija u poslovanju.
U Srbiji se vještačka inteligencija najviše koristi u informaciono-komunikacionim djelatnostima, ali također ima veliku primjenu u poljoprivredi. U Bosni i Hercegovini se rade projekti otkrivanja bolesti biljaka i pronalaženja štetočina pomoću dronova, što je nemoguće bez korištenja vještačke inteligencije.
Zorana Štaka sa Elektrotehničkog fakulteta Istočno Sarajevo ističe da je proučavanje gena biljaka nemoguće bez dobro razvijenih biblioteka i programa kao što je AR, te da je vještačka inteligencija ključna za ovu vrstu istraživanja.
Srbija je prva zemlja Jugoistočne Evrope koja je usvojila Strategiju razvoja vještačke inteligencije, a cilj je implementacija ove tehnologije u sektore zdravstva, energetike i transporta.
U zaključku, vještačka inteligencija igra ključnu ulogu u modernom društvu i ekonomiji. Da bi se postigao napredak u korištenju ove tehnologije, potrebno je unaprijediti pristup stranim kompanijama, osigurati investicione fondove i podići svijest o važnosti korištenja vještačke inteligencije u različitim sektorima. Srbija je na pravom putu kada je riječ o implementaciji ove tehnologije, ali postoji još prostora za napredak i unapređenje.