Stručnjaci ističu da je poljoprivreda na malim površinama sve unosniji biznis. Prema njihovim rečima, minimalna površina od 50 ari je dovoljna da članovi domaćinstva zarade više od prosečne plate. Ideje za profitabilan uzgoj uključuju šafran, godži bobice, jagode, maline, lavandu, beli luk, šitake pečurke, četinare i plasteničku proizvodnju povrća.
Uzgoj šafrana, najskupljeg začina na svetu, pokazao se uspešnim u Srbiji, gde se jedan gram ovog začina prodaje po ceni od 10 evra, dok je cena u inostranstvu od 20 do 30 evra. Godži bobice su takođe unosna kultura, sa cenom od čak 20 evra za 100 grama. Prof. dr Zoran Keserović ističe da uzgoj jagoda može brzo doneti povrat investicije, dok uzgoj lavande, belog luka i šitake pečuraka takođe donosi profit.
Na poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu naglašavaju da treba voditi računa o bolestima, prskanju, sistemu zalivanja i racionalnom iskorišćavanju resursa. Preduzetnici u agrobiznisu moraju razviti modele prodaje poput „you pick“ koji omogućavaju kupcima da sami uberu proizvode na farmi. Poljoprivrednici takođe koriste društvene mreže za promociju svojih proizvoda i direktnu prodaju krajnjim potrošačima.
Zdrava hrana i prirodno okruženje postaju sve traženiji i skuplji proizvodi, te ulaganje u poljoprivredu na malim površinama može biti isplativo i održivo. Potrebno je uložiti u tehnologiju, edukaciju, marketing i prodaju kako bi se postigla uspešna agrobiznis priča.