Kako se odbraniti od AI dipfejk prevara

Milan Petrović avatar

Svijet ubrzano prihvaća nove tehnologije temeljene na strojnom učenju i umjetnoj inteligenciji. Sajber kriminalci ne zaostaju u tome, a jedan od najvećih briga je porast deepfake-a – lažnih slika, audio ili video zapisa stvorenih pomoću AI.

Sve veća rasprostranjenost i dostupnost alata temeljenih na umjetnoj inteligenciji čine ovaj problem sve aktualnijim, a samo obrazovanje i nastavak unapređenja sustava za AI sajber sigurnost mogu pružiti potrebnu zaštitu, upozorili su stručnjaci s ovogodišnje Kaspersky NEXT konferencije.

Pristup obrazovanju+AI podrazumijeva da sofisticirani sustavi sajber sigurnosti za umjetnu inteligenciju moraju pratiti temeljne programe podizanja svijesti i obrazovanja korisnika. Samo na taj način korisnici će biti u mogućnosti primijetiti opasnosti od deepfake prijevara pokrenutih zlonamjernim akterima koji se oslanjaju na tehnologije umjetne inteligencije.

Stručnjaci predviđaju porast potrebe za tehnologijama za zaštitu osobnih sustava umjetne inteligencije od prijetnji koje se stalno razvijaju. Očekivanje je da ćemo u budućnosti sve više ovisiti o AI tehnologijama u svakodnevnom životu, što znači i otvaranje novog vektora napada jer će sajber kriminalci nastojati iskoristiti ove nove i lako dostupne prilike.

Marko Projs, zamjenik direktora tima za globalna istraživanja i analize (GReAT) u tvrtki Kaspersky, kaže da nove prijetnje koje stalno evoluiraju zahtijevaju dodatne napore u obrazovanju korisnika kako bi se zaštitila naša društva od dezinformacija i sličnih prijetnji. Mediji imaju važnu ulogu u ovom procesu – kvaliteta i vjerodostojnost informacija koje plasiraju postaju važnije nego ikad, istaknuo je Projs.

Proces širenja umjetne inteligencije sličit će elektrifikaciji i transformirati ne samo industriju nego i svaki segment naših života, ističe Dimitris Dimitrijadis, poznati futurist, autor knjiga i savjetnik u specijalnom Tajništvu za Strateška predviđanja Grčke. Ipak, potrebno je da svi relevantni akteri iz područja sajber sigurnosti na međunarodnoj razini ulože napore kako bi se razvila primjenjiva rješenja za globalni problem deepfake prijevara. Predložena zakonska rješenja koja su u proceduri u Europskoj uniji i Americi korak su u tom smjeru i omogućavaju korisnicima jasnije prepoznavanje autentičnog sadržaja.

S konferencije su predložena i neka rješenja. Potrebno je razumjeti kriminalne sajber aktivnosti na dark webu, predvidjeti potencijalne rizike i curenja informacija prilikom razvoja strategije sajber sigurnosti. Kaspersky Digital Footprint Intelligence nudi nadzor interneta pa čak i dark weba kako bi se brzo identificirali kompromitirani akreditivi i ublažili potencijalni napadi.

Primjena sofisticiranog AI sustava sajber sigurnosti je dobra stvar, no još je bolja kada se moć umjetne inteligencije koristi za jačanje sigurnosti i detekciju kao preventivnu mjeru. Potrebno je uložiti u obrazovne tečajeve i inicijative za sajber sigurnost i podizanje svijesti na svim razinama poslodavca, a ne samo u njegovom IT ili sajber odjelu.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: