Likvidacija kompanija u Srbiji predstavlja dug i komplikovan proces, koji može da košta od nekoliko hiljada evra do preko 150.000 evra. Tokom 2022. godine, 8.416 privrednih društava i 24.026 preduzetnika je prošlo kroz proces likvidacije, dok su za prvih jedanaest meseci 2023. godine ta brojka iznosi 7.458 firmi i 19.040 preduzetničkih radnji, navode poslednji podaci.
Najveći broj zatvaranja firmi događa se u oblastima trgovine, građevinarstva, programiranja, pekarstva, taksi prevoza, prevoza tereta, frizerskih i kozmetičkih salona. Proces likvidacije je dug i skup, zbog čega firme tokom tog perioda moraju da plaćaju različite troškove, uključujući ekološku taksu, knjigovođu i druge namete.
Poreska uprava prvo pregleda dokumentaciju firme, a zatim proverava da li se duguje državnim institucijama. Provere takođe obuhvataju i tokove novca i traženje dokumentacije od banaka, što može da traje mesecima. U većini evropskih zemalja, likvidacija je brz proces, za razliku od Srbije gde može da traje godinama.
Poreska uprava takođe insistira na završetku sudskih sporova o potraživanjima, jer se očekuje da će se deo tih sredstava sliti u budžet. Procedura zatvaranja firmi za preduzetnike je jednostavnija u poređenju sa društvima sa ograničenom odgovornošću.
U Agenciji za privredne registre (APR), ističu da postoji razlika u proceduri zatvaranja firmi preduzetnika i privrednih društava. Takođe, postoji razlika u proceduri zatvaranja solventnih privrednih društava i onih koja imaju dugovanja. Milena Amon, zastupnik udruženja „Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije“, smatra da bi trebalo omogućiti skraćenu proceduru za društva koja nemaju dugovanja.
Procedura zatvaranja firmi je takođe otežana digitalizacijom, jer mnogi preduzetnici ne znaju kako da otvore društvo sa ograničenom odgovornošću. Amonova ističe i da je neshvatljivo da je vlasnik privrednog subjekta po registraciji dužan da se upiše i u registar stvarnih vlasnika.
U zaključku, proces likvidacije firmi u Srbiji je dug, komplikovan i skup, te se zalaže za pojednostavljenje procedure kako bi proces bio brži i efikasniji.