Velike poplave koje se trenutno dešavaju u Beogradu predstavljaju ozbiljan rizik za vozače. Uvođenje automobila u poplavljene oblasti može izazvati niz problema, uključujući ozbiljna oštećenja vozila i ugrožavanje bezbjednosti.
Ako vozilo uđe u poplavljenu oblast, može doći do hidrostatičke blokade. Ovo se dešava kada voda prodre u motor kroz usisni sistem, što može izazvati zaglavljenje klipova i potencijalno oštećenje motora. Ova situacija može rezultirati ozbiljnim kvarovima i skupim popravkama.
Električni sistemi vozila su posebno osjetljivi na vodu. Voda može izazvati kratke spojeve, koroziju i trajne kvarove na komponentama kao što su kontrolna jedinica motora, sistem za klimatizaciju, električni prozori i svetla. Kvarovi na električnim sistemima mogu biti opasni i skupi za popravku.
Najbolji način da izbjegnete probleme je izbjegavanje vožnje kroz poplavljena područja. Ako primijetite da je put poplavljen, najbolje je okrenuti se i potražiti alternativni put. Ako morate proći kroz vodu, prvo procijenite njenu dubinu.
Ako je voda dublja od polovine visine točkova vašeg vozila, nemojte pokušavati proći. Vozite polako i konstantnom brzinom, bez naglih zaustavljanja ili ubrzanja. Održavajte dovoljno razmaka između vozila kako biste izbjegli talase koji mogu prodrijeti u motor.
Najčešći problemi sa kojima se vozači suočavaju uključuju oštećenje motora, električne probleme, probleme sa kočnicama, oštećenje transmisije i koroziju unutrašnjosti. Hidrostatička blokada može izazvati trajna oštećenja motora, dok voda može uzrokovati kratke spojeve i koroziju električnih sistema. Vlažne kočnice gube efikasnost i mogu uzrokovati probleme sa zaustavljanjem, dok voda može prodrijeti u transmisiju, uzrokujući kvarove i potrebu za skupim popravkama. Takođe, voda u vozilu može izazvati pojavu buđi i neprijatnih mirisa, kao i oštećenja sjedišta i prostirki.
Da biste zaštitili svoje vozilo i sebe, važno je slijediti savjete za bezbjednost. Izbjegavajte vožnju kroz poplavljena područja. Ako morate proći kroz vodu, ocijenite njenu dubinu prije ulaska. Vozite polako i konstantnom brzinom, održavajte dovoljno razmaka između vozila ispred vas. Nakon izlaska iz vode, provjerite motor, kočnice i električne sisteme kod profesionalnog mehaničara, prenosi Telegraf.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.