Savremena deca odrastaju uz tehnologiju i gedžete koji im postaju dostupni gotovo od trenutka kada prohodaju. Telefoni, tableti i računari danas nisu samo sredstva zabave, već i deo svakodnevnog života, obrazovanja i komunikacije. Iako internet donosi mnoge prednosti, mnogo je rizika koji se pojavljuju, naročito za najmlađe korisnike. Kada dete počne da koristi internet, postavlja se pitanje bezbednosti. Bez pravilnog nadzora, deca se mogu suočiti sa prevarama, sajber nasiljem i neprikladnim sadržajem.
Jedan od ključnih koraka za zaštitu dece na mreži jeste ograničavanje vremena provedenog na uređajima. Za predškolce, optimalno je da vreme provedeno na telefonu ne prelazi 30 minuta dnevno. Umesto ekrana, roditelji bi trebali ponuditi detetu knjige, slagalice ili edukativne igračke koje podstiču razvoj mašte i motorike. Kod starije dece i tinejdžera, postavljanje vremenskih ograničenja na korišćenje interneta može biti izazovnije, ali je važno razgovarati sa njima o razlozima tih ograničenja. Takođe, korisno je koristiti opcije za automatsko ograničavanje vremena u podešavanjima telefona.
Osnovna pravila bezbednosti na internetu treba naučiti decu što je moguće ranije. Na primer, nikada ne bi trebali odavati lozinke ili lične podatke putem telefona ili interneta. Takođe, važno je proveravati autentičnost sajtova pre kupovine i biti oprezan s linkovima iz mejlova nepoznatih pošiljalaca. U svetu gde nove vrste prevara nastaju svakodnevno, roditelji bi trebali redovno razgovarati sa decom o tome kako prepoznati i izbeći opasnosti.
Još jedan ključan element zaštite na internetu su jake i sigurne lozinke. Roditelji trebaju decu naučiti kako da kreiraju jedinstvene lozinke koje sadrže kombinaciju slova, brojeva i specijalnih znakova. Takođe, važno je uključiti dvofaktornu autentifikaciju (2FA) gde god je to moguće.
Sajber nasilje i trolovanje predstavljaju ozbiljne probleme s kojima se deca mogu suočiti na internetu. Zlonamerni komentari i uvrede mogu negativno uticati na emocionalno zdravlje mladih korisnika. Roditelji bi trebali objasniti deci da takvo ponašanje često govori više o nasilnicima nego o njima samima. Naučite ih kako da prepoznaju i reaguju na sajber nasilje – blokiranjem i ignorisanjem trolova.
Uključivanje roditeljskog nadzora može pomoći u zaštiti dece na internetu. Većina popularnih video i muzičkih platformi ima opcije za roditeljski nadzor koje omogućavaju filtriranje sadržaja i ograničavanje pristupa neprimerenim materijalima. Takođe, roditelji bi trebali praviti posebne naloge za decu na platformama poput YouTube-a i Netflix-a, kao i redovno proveravati aktivnosti na internetu.
Ove mere zaštite su ključne za osiguranje sigurnog okruženja za decu dok koriste internet. Roditelji treba da budu otvoreni za razgovor i da podstiču decu da se obrate za pomoć kada su uznemireni nečim što su videli ili doživeli na mreži. Učenje dece kako da se ponašaju na internetu i kako da prepoznaju opasnosti može im pomoći da postanu odgovorni i sigurni korisnici tehnologije. Na taj način, internet može postati mesto gde deca ne samo da se zabavljaju, već i uče i razvijaju se u sigurnom okruženju.