KASNI MRAZ NANEO ŠTETU I VINOGRADARIMA, PRINOS GROŽĐA MANJI ZA OKO 40 ODSTO: Prazni vinski podrumi

Milan Petrović avatar

Loši vremenski uvjeti u posljednjem razdoblju nisu bili naklonjeni uzgajivačima grožđa. Kasni mraz smanjio je ovogodišnji rod u prosjeku za oko 30 do 40 posto. Neke vinograde zbog niskih temperatura pogodio je potpuni gubitak, pa će vinari ostati praznih podruma ove sezone.

Sreća u nesreći je, prema mišljenju redovnog profesora Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, Saše Matijaševića, što nije bilo fronta mraza. U prethodnom razdoblju prošla je hladna zračna masa, koja je prouzrokovala određene štete, koje su ovisile o ekspoziciji terena gdje su vinogradi pozicionirani, nadmorskoj visini i trajanju hladnog vala.

Matijašević je podsjetio da su niske temperature bile od minus dva, tri do čak minus pet ili šest stupnjeva Celzijusa, što je prouzrokovalo štete u pojedinim vinogradima. Čak i oni koji su manje oštećeni, dati će manje prinose. Mraz je oštetio sve, ne samo mlade izbojke koji su vrlo osjetljivi u toj fazi razvoja. Oštećenja su u obliku zamrzavanja izdanaka i cvatova.

Kvalitet grožđa ovisi o proizvođaču. Prinosi kod vinskih sorti variraju ovisno o sorti i namjeri proizvođača koji želi postići određenu kvalitetu vina. Za proizvodnju visokokvalitetnih vina, prinosi se obično kreću od 6,5 do devet tona po hektaru. Za vina niže kvalitete, prinosi idu do 11 do 12 tona po hektaru. Internacionalne sorte imaju prinos između sedam, devet i 10 tona po hektaru.

Trenutno nema razlike u otpornosti sorti vinove loze na kasne proljetne mrazeve, poput ovog koji je pogodio zemlju. Preporuka vinogradarima je da nakon oštećenja od niskih temperatura, odmah obave rezidbu i skrate oštećene izdanke do zdravog dijela. Ovim se potiče brzi rast novih izdanaka i osigurava adekvatna listna masa za pripremu biljke za zimsko mirovanje.

Niske temperature neće utjecati na kvalitet grožđa, samo na manji rod. Ako cvatovi nisu oštećeni, prinos će se sigurno pojaviti, zajedno s određenom kvalitetom koji ovisi o ostatku vegetacije. Prema procjenama, Šumadija će biti najviše pogođena manjim rodovima grožđa ove godine, dok će istočni regioni također osjetiti posljedice, iako u manjoj mjeri.

U proteklom razdoblju, vinari su se suočili s izazovima uzrokovanim lošim vremenskim uvjetima. Mraz je uništio veliki dio ovogodišnjeg uzgoja grožđa, utječući na prinos i kvalitet. Vinari su se morali brzo prilagoditi novonastaloj situaciji i poduzeti odgovarajuće mjere kako bi sačuvali preostali usjev.

Uzgajivači grožđa suočeni su s izazovima uzrokovanima nepovoljnim vremenskim prilikama. Mraz je značajno smanjio ovogodišnji rod grožđa, što će imati utjecaj na prinos i kvalitetu vina. Vinari su morali poduzeti hitne mjere kako bi minimizirali štetu i osigurali daljnji uspjeh svojih vinograda.

Ukupno gledajući, loši vremenski uvjeti u ovom razdoblju predstavljaju izazov za uzgajivače grožđa. Međutim, stručnjaci poput profesora Matijaševića pružaju korisne informacije i preporuke kako se nositi s tim problemima i zaštititi budući usjev. Vinari će morati uložiti dodatne napore kako bi se oporavili od ovogodišnjih šteta i osigurali uspješnu sezonu vina.

Milan Petrović avatar