Kina je nedavno odobrila izgradnju najveće brane za hidrocentralu na svetu na reci Jarlung Cangpo na Tibetu. Ova hidrocentrala će imati kapacitet proizvodnje električne energije koji je tri puta veći od trenutno najveće brane Tri klisure. Projekat je izazvao zabrinutost zbog mogućeg raseljavanja naselja na Tibetu, kao i zbog potencijalnih ekoloških posledica po Indiju i Bangladeš.
Prema izveštaju BBC-a, ova hidrocentrala bi mogla da proizvodi ogromne količine električne energije, ali postoji zabrinutost zbog mogućeg uticaja na životnu sredinu i lokalno stanovništvo. Kako bi se izgradio ovaj projekat, moglo bi doći do raseljavanja naselja na Tibetu, što je izazvalo negativne reakcije među lokalnim stanovništvom.
Pored toga, postoji strah od mogućih ekoloških posledica koje bi ovaj projekat mogao da ima na okolne zemlje poput Indije i Bangladeša. Kina je već poznata po izgradnji hidrocentrala koje su izazvale promene u ekosistemu i vodnom režimu u regionu, pa se tako ova nova brana smatra potencijalnom pretnjom za ekosistem i životnu sredinu u okolnim zemljama.
Izgradnja ove hidrocentrale na reci Jarlung Cangpo je deo šireg plana Kine da poveća proizvodnju energije iz obnovljivih izvora i smanji zavisnost od fosilnih goriva. Kina je već lider u proizvodnji električne energije iz hidrocentrala, ali ova nova brana bi mogla da postane najveća i najmoćnija do sada.
Međutim, uprkos potencijalnim koristima u proizvodnji energije, postoji zabrinutost zbog mogućeg negativnog uticaja na životnu sredinu i lokalno stanovništvo. Mnogi strahuju da bi izgradnja ove hidrocentrale mogla da dovede do prekida u ekosistemu reke Jarlung Cangpo i da bi mogla da ugrozi opstanak lokalnih vrsta i naselja.
Osim toga, postoji strah od mogućih poplava i erozije tla koje bi mogle da budu posledica izgradnje ove brane. Kina je već imala iskustva sa poplavama i klizištima uzrokovanim hidrocentralama, pa se tako očekuje da bi i ova nova brana mogla da izazove slične probleme u regionu.
Uprkos zabrinutostima, Kina je odlučna da nastavi sa izgradnjom ove hidrocentrale i da ostvari svoje ciljeve u proizvodnji energije iz obnovljivih izvora. Kako bi smanjila negativne posledice po životnu sredinu, kineske vlasti su najavile da će preduzeti odgovarajuće mere zaštite i nadzora nad izgradnjom brane.
Ipak, mnogi strahuju da mere zaštite neće biti dovoljne da spreče potencijalne ekološke katastrofe koje bi mogle da proizađu izgradnjom ove hidrocentrale. Zbog toga su organizacije za zaštitu životne sredine i lokalno stanovništvo apelovali na kineske vlasti da preispitaju planove za izgradnju brane i da razmotre alternative koje bi bile manje štetne po okolinu.
U zaključku, izgradnja najveće brane za hidrocentralu na svetu na reci Jarlung Cangpo u Tibetu izazvala je kontroverze i zabrinutost zbog mogućih negativnih posledica po životnu sredinu i lokalno stanovništvo. Iako bi ova hidrocentrala mogla da donese značajne koristi u proizvodnji energije, postoji potreba za pažljivim planiranjem i nadzorom kako bi se sprečile moguće ekološke katastrofe.