Kina je postala predvodnik u svemirskoj trci za osvajanje Mjeseca, te su uspjeli prvi spustiti letjelicu na tamnu (udaljenu) stranu Mjeseca i donijeti uzorke na Zemlju. Sada planiraju da počnu pripreme za izgradnju Međunarodne lunarne istraživačke stanice do 2026. godine. Amerika također planira ponovno poslati ljude na Mjesec do kraja decenije.
Mjesec je zanimljivo mjesto za istraživanje, ali i potencijalno mjesto za izgradnju baze za buduće svemirske misije. Jedan od najvećih izazova je ekstremne temperature na Mjesecu, koje mogu dostići i do 180 stepeni tokom dana, ali i pasti ispod -190 stepeni tokom noći. Osim toga, nema atmosferske zaštite, pa je potrebno pronaći materijale koji mogu izdržati ekstremne uslove.
Upravo zbog toga, Kina će poslati cigle napravljene od imitacije lunarnog zemljišta na svemirsku stanicu Tjangong. Cigle imaju sličnu gustinu kao obične cigle, ali su tri puta jače od njih. Jedan kvadratni centimetar može izdržati više od tone težine, što ih čini odličnim materijalom za izgradnju na Mjesecu.
Cigle će biti testirane na stanciji Tjangong, kako bi se provjerila njihova izdržljivost, čvrstina, kao i mogućnost izolacije i zaštite od radijacije. S obzirom na to da je transport materijala sa Zemlje nepraktičan, Kina želi iskoristiti lunarno zemljište za izradu građevinskih materijala za buduće misije na Mjesecu.
Kina ima ambiciozne planove za osvajanje Mjeseca, ali se i Amerika priprema za povratak ljudi na Mjesec do kraja decenije. Nadamo se da će zajedničkim naporima svjetskih zemalja, čovječanstvo uspjeti kročiti dublje u svemir i ostvariti nova istraživanja i otkrića na našem prirodnom satelitu. Svemir nas neprestano iznenađuje i inspirira, te je važno nastaviti istraživanje i razvoj svemirskih tehnologija za budućnost čovječanstva.