Američko-kineski trgovinski rat ponovno je eskalirao nakon što je predsjednik SAD Joseph Biden najavio nove, rigorozne carine na određene proizvode koji se uvoze iz Kine. Nove tarife uključuju uvećanje carina na kineska električna vozila, solarne ćelije, čelik, aluminijum, litijum-jonske baterije, poluprovodnike i medicinski materijal. Ovaj potez je izazvao oštre reakcije iz Pekinga, koji je optužio Sjedinjene Američke Države za kršenje trgovinskih pravila i najavio kontramjere ukoliko se nove carine ne povuku.
Trgovinski rat između SAD i Kine traje već godinama, a donošenje novih carina samo je posljednja faza u ovoj eskalaciji. Donald Trump je započeo ovaj sukob sa ciljem smanjenja trgovinskog deficita SAD sa Kinom, ali većina ekonomista se slaže da te mjere nisu dale željeni rezultat. Unatoč kritikama demokrata, Joseph Biden je nastavio sa politikom trgovinskih sankcija prema Kini, čime je dodatno zaoštrio odnose između dvije zemlje.
Kako će Kina odgovoriti na nove američke carine još nije jasno, ali se očekuje da će poduzeti određene kontramerenje kako bi zaštitila svoje interese. Europske države također se nalaze pod pritiskom da podrže SAD u ovom trgovinskom ratu, ali je neizvjesno kako će se Brisel postaviti u ovom sukobu.
Nove carinske mjere najavljuju da će trgovinski ratovi postati nova normalnost u međunarodnoj trgovini. Dok jedni smatraju da se svijet već podijelio na blokove i da je ovo početak kraja američke hegemonije, drugi vjeruju da je potpuno raskidanje trgovinskih odnosa između SAD i Kine nemoguće. Javljaju se i mišljenja o tome da će ovakav sukob donijeti štetu privredama obje zemlje te da će biti potrebno tražiti nove načine suradnje i rješavanja međunarodnih trgovinskih problema.