Novi set mera koji je uveden zbog pandemije koronavirusa rezultirao je skraćenjem radnog vremena i smanjenjem obima posla u mnogim delatnostima. Neki poslodavci su najavili da će ovu situaciju preliti na radnike, što je navelo mnoge na revolt.
Prehrambene prodavnice, apoteke i benzinske pumpe su jedine prodavnice koje će raditi do ponedeljka, što je dovelo do zabrinutosti među vlasnicima malih biznisa. Sa novim merama, mnogi su se zapitali kako će obračunati dane odsustva svojim radnicima.
Pojedini ugostitelji su već najavili svojim radnicima da će smanjiti plate zbog skraćenog radnog vremena i manjeg obima posla. Vlada Srbije je izdala preporuku svim poslodavcima da zaposlenima omoguće korišćenje godišnjih odmora iz prethodne godine tokom 2021. godine.
Zakon o radu propisuje da zaposleni ima pravo na naknadu zarade tokom prekida rada koji nije izazvan krivicom zaposlenog, pri čemu naknada ne može biti manja od 60% prosečne zarade u prethodnih 12 meseci. Takođe, zaposleni ima pravo na naknadu zarade u slučaju prekida rada zbog nedostatka bezbednosti i zaštite na radu.
Ukoliko se zaposleni oseća da su mu povređena prava iz radnog odnosa, može se obratiti nadležnoj inspekciji rada. Za grad Beograd, postoji poseban broj na koji zaposleni mogu da se jave u slučaju smanjenja plata i drugih prekršaja, dok za ostale gradove postoji mogućnost kontaktiranja nadležne inspekcije rada u tom mestu.
Saradnja između poslodavaca i radnika je od suštinskog značaja u ovim teškim vremenima, a poštovanje zakona i prava zaposlenih će biti ključno u očuvanju radnih mesta i prevazilaženju izazova koje donosi pandemija koronavirusa. Sigurnost i dobrobit radnika treba biti prioritet svih strana u poslovnoj zajednici.