Koji su propisi, a kakve kazne i koliko to sve košta

Milan Petrović avatar

Probne vozačke dozvole su se već dugo vremena uobičajena stvar, ali se čini da su nove generacije vozača nedovoljno upoznate sa ograničenjima koja iste postavljaju. Prema istraživanju agencije za bezbednost saobraćaja, tokom 2022. godine oko 250 vozača sa probnom vozačkom dozvolom ostalo je bez iste zbog različitih prekršaja u saobraćaju.

Vozači sa probnom vozačkom dozvolom moraju poštovati određena ograničenja, koja uključuju vožnju automobila sa motorom jačim od 80 kW ili 109 KS, zabranu vožnje između 23 i 6 časova, ograničenje brzine, zabranu konzumiranja alkohola i psihoaktivnih supstanci, zabranu korišćenja telefona tokom vožnje, kao i zabranu vožnje mlađima od 18 godina bez nadzora odrasle osobe.

Najčešći prekršaji vozača sa probnom dozvolom su vožnja između 23 i 6 časova, vožnja pod dejstvom alkohola, kao i prekoračenje brzine. Statistika pokazuje da je veći broj mladih vozača sa probnom dozvolom imao saobraćajne nezgode koje su rezultirale materijalnom štetom ili povredama.

Ukoliko vozač izgubi probnu vozačku dozvolu, postupak za povratak iste je sličan kao i za stalnu vozačku dozvolu, ali uz određene uslove kao što su zdravstveni pregled, obavezni seminar o bezbednosti saobraćaja i položen ispit iz iste oblasti, izmirenje novčanih kazni za prekršaje koji su doveli do oduzimanja dozvole, kao i ispunjenje svih mera zabrane upravljanja vozilom.

Troškovi povratka probne vozačke dozvole uključuju prijavu za seminar unapređenja znanja, polaganje ispita i izdavanje uverenja, dok su taksama prilikom vađenja probne vozačke dozvole slične onima za običnu vozačku dozvolu.

Ukupno, vozačima sa probnom vozačkom dozvolom se savetuje da budu svesni svih ograničenja i pravila, kako bi sačuvali svoju dozvolu i bili bezbedni u saobraćaju.

Milan Petrović avatar