Haos je izbio u Beogradu nakon što je grupa demonstranata upala u zgradu Vlade Srbije i sukobila se sa policijom. Demonstranti su nosili transparente sa porukama protiv vlade i zahtevali ostavku predsednika Aleksandra Vučića. Policija je upotrebila suzavac i vodene topove kako bi rasterala demonstrante, ali su se sukobi nastavili i na ulicama Beograda.
Povod za proteste bio je nedavno najavljeno uvođenje policijskog časa u Beogradu zbog porasta broja slučajeva koronavirusa. Demonstranti smatraju da je ova mera nerealna i da je vlada kriva za lošu situaciju sa virusom u zemlji.
Predsednik Vučić je osudio nasilje i reakciju demonstranata, nazivajući ih „fašistima“ i „huliganima“. On je istakao da će se vlast suprotstaviti bilo kakvim pokušajima rušenja ustavnog poretka i destabilizacije države.
Nasilje je izazvalo osudu i iz drugih zemalja i organizacija. Evropska unija je pozvala na suzdržanost i dijalog između vlade i opozicije, dok su Sjedinjene Američke Države osudile nasilje i podsetile na važnost poštovanja demokratskih principa i ljudskih prava.
Opozicioni lideri su se pridružili protestima i izrazili podršku demonstrantima. Oni su istakli da je vreme za promene u Srbiji i da je sada prilika da se pokaže snaga građanskog pokreta.
Nakon što su se sukobi stišali, vlada je saopštila da će se sprovesti istraga o incidentu i da će odgovorni za nasilje biti privedeni pravdi. Policija je saopštila da je uhapšeno više osoba zbog narušavanja javnog reda i mira.
Protesti su nastavljeni i narednih dana širom Srbije, sa zahtevima za ostavku predsednika i promene u politici. Demonstranti su mirno marširali ulicama gradova i iznosili svoje nezadovoljstvo prema vlasti.
U međuvremenu, predsednik Vučić je najavio da će se održati vanredni izbori kako bi se razrešila politička kriza u zemlji. On je istakao da je spreman da se suoči sa kritikama i da će poštovati volju građana na izborima.
Opozicija je pozdravila odluku o vanrednim izborima, ali je istakla da će nastaviti sa protestima sve dok se ne ispune njihovi zahtevi za demokratske reforme i promene u politici.
Pitanje je kako će se situacija dalje razvijati u Srbiji i da li će protesti doneti željene promene ili će ostati bez konkretnih rezultata. Građani i političke stranke imaju različite stavove o tome kako treba rešiti političku krizu i ostvariti demokratske reforme.
Jedno je sigurno – haos u Beogradu je samo početak novih političkih previranja u Srbiji, a vreme će pokazati kakav će biti ishod ovih događaja i da li će se zemlja kretati putem stabilnosti i demokratije ili ka daljem političkom sukobu i nestabilnosti.