Koliko često treba vadi krv i kad se gleda koji parametar

Milan Petrović avatar

U medicini je važno razumeti procese koji se odvijaju u telu pacijenta i kako laboratorijski nalazi mogu pomoći lekarima u postavljanju tačne dijagnoze. Često ljudi sami odlučuju da izvade krvne analize i odnesu rezultate kod doktora, ali se većina bolnica ne oslanja na te rezultate već ih ponovo radi zbog promenljivih vrednosti koje se mogu javiti kod teško bolesnih pacijenata.

Profesor dr Andrija Bogdanović, internista hematologije Kliničkog centra Srbije, objašnjava da laboratorijski nalazi imaju vrednosti koje važe samo kratko vreme i mogu se menjati iz dana u dan, posebno kod teško bolesnih pacijenata koji su na terapiji. Za pacijente koji leže u bolnici, uzimanje krvne slike se vrši svaki dan ili svaka dva dana, dok pacijenti koji dolaze s kuće mogu imati starije rezultate čak do deset dana.

Kada je reč o redovnoj proveri krvne slike, prof. Bogdanović savetuje da je preventivno dovoljno jednom godišnje uraditi analizu krvi na prazan stomak. Ako pacijent ima tegobe ili se ne oseća dobro, potrebno je ponoviti laboratorijske testove kako bi se dobili tačni rezultati. Važno je da pacijenti budu svesni referentnih vrednosti laboratorijskih parametara koje lekarima pomažu u postavljanju dijagnoze.

Kada je reč o odstupanjima u rezultatima krvne slike, prof. Bogdanović ističe važnost poštovanja osnovnih vrednosti kao što su hemoglobin, leukociti i trombociti. Odstupanja od pet do deset odsto u tim vrednostima se ne dešavaju slučajno i mogu biti uzrokovana različitim faktorima. Broj leukocita, na primer, može varirati kod iste osobe u kratkom vremenskom periodu. Zbog toga je važno uzimati krv nakon sedenja kako bi se cirkulacija stabilizovala i rezultati bili tačniji.

Hrana ne utiče direktno na rezultate krvne slike, već može uticati na biohemijske parametre kao što je nivo šećera u krvi. Zato se merenje šećera obavlja isključivo na prazan stomak. Rezultati analize krvi se mogu podeliti na standardne analize koje se najčešće rade, specifične analize i parametre markera koji se koriste u posebnim situacijama. Ako pacijent ima normalne rezultate standardnih analiza, to može značiti da su jetra i bubrezi u funkciji, nivo šećera je regulisan, kao i elektroliti.

Prof. Bogdanović naglašava važnost ne oslanjanja na „Doktora Gugla“ i savetuje pacijente da se fokusiraju na lekara kao na kompletnu osobu. Lekari su obučeni da sagledaju pacijenta kao celinu i postave tačnu dijagnozu na osnovu laboratorijskih nalaza i simptoma koje pacijent ima.

U zaključku, provera krvne slike je važan deo medicinskog procesa i može pomoći lekarima u dijagnostikovanju različitih bolesti. Redovna provera krvnih parametara može otkriti potencijalne zdravstvene probleme i omogućiti pravovremenu intervenciju. Važno je poveriti se stručnjacima i pratiti njihove savete kako bi se očuvalo zdravlje i sprečile eventualne komplikacije.

Milan Petrović avatar