Ova nova studija objavljena u časopisu „The Lancet“ pruža uvid u dramatičan pad očekivanog životnog veka ljudi širom sveta tokom prve dve godine pandemije Kovid 19. Tokom 2020. i 2021. godine, očekivani životni vek je opao u čak 84 odsto od 204 analiziranih zemalja i teritorija, što ukazuje na potentne negativne uticaje novog virusa.
Istraživači su takođe otkrili da je stopa smrtnosti kod osoba starijih od 15 godina porasla za 22 odsto kod muškaraca i 17 odsto kod žena u ovom periodu. Zemlje poput Meksika, Perua i Bolivije su među destinacijama gde je očekivani životni vek najviše opao.
Ovo istraživanje, koje je deo Globalne studije o teretu bolesti (GBD) 2021, ukazuje na to da je globalni životni vek smanjen za 1,6 godina od 2019. do 2021. godine, što je veliki preokret u odnosu na ranija povećanja.
Kovid 19 je odgovoran za 15,9 miliona viška smrtnih slučajeva u periodu od 2020. do 2021. godine, kako direktno, tako i indirektno. Ovo je milion više smrtnih slučajeva nego što je prethodno procenila Svetska zdravstvena organizacija. Višak smrtnih slučajeva je izračunat upoređivanjem ukupnog broja umrlih sa onim koliko bi se očekivalo da nije bilo pandemije.
Dr Austin E. Schumacher sa Instituta za zdravstvenu metriku i evaluaciju (IHME) izjavio je da je pandemija Kovid 19 imala veći uticaj na odrasle ljude širom sveta nego bilo koji događaj viđen u poslednjih pola veka, što uključuje ratne sukobe i prirodne katastrofe.
Ovi rezultati govore o dubokom i opsežnom uticaju pandemije na globalno stanje zdravlja. Smanjenje očekivanog životnog veka za 2 godine u tako kratkom periodu je zabrinjavajuće i zahteva hitne mere za održavanje zdravlja populacije. Dalja istraživanja i analize su neophodne kako bi se razumeli kompleksni faktori koji su doveli do ovog dramatičnog pada očekivanog životnog veka.
Vlasti širom sveta moraju raditi na primeni preventivnih mera kako bi se zaustavilo širenje virusa i zaštitilo stanovništvo od negativnih posledica pandemije. Kampanje vakcinacije, promocija socijalne distance i nošenje maski, kao i promocija zdravog načina života i jačanje zdravstvenih sistema su ključni koraci u borbi protiv Kovid 19.
Ova globalna kriza zdravstvenog sistema zahteva zajednički napor svih zemalja i organizacija kako bi se zaštitili životi i osiguralo da se slične situacije ne ponove u budućnosti. Pandemija Kovid 19 nas je suočila sa novim izazovima i promenila način na koji razmišljamo o zdravlju i prevenciji bolesti.
Važno je da nastavimo pratiti epidemiološku situaciju i preduzimati potrebne mere za zaštitu zdravlja ljudi. Samo zajedničkim naporima i solidarnošću možemo prevazići ovu krizu i izgraditi sigurniju budućnost za sve.