Sa prvim prolećnim plodovima na pijacama, stižu i pitanja koliko je puta prskano voće i povrće i da li je hrana bezbedna. Nadležni poručuju da u voću i povrću nema nedozvoljenog nivoa pesticida. Nepravilna primena pesticida, međutim, ugrožava zdravlje poljoprivrednika i potrošača, ali i izvoz. Duge suše i velike količine padavina u kratkom periodu, doprinose razvoju bolesti i štetočina, što otežava rad poljoprivrednicima. Proizvođači se uglavnom informišu o primeni pesticida iz uputstava preparata ili od prodavca u poljoprivrednoj apoteci.
Vlade Nikolić, proizvođač malina iz okoline Požege, ističe da većina proizvođača dugi niz godina radi u ovom poslu, znaju otprilike kada i šta treba, kao i da svako zna najbolje kako da prati svoje useve. Međutim, diplomirani inženjer za zaštitu bilja, Milovan Ilić, ističe važnost poštovanja radne karence prilikom primene pesticida i preporučuje korištenje kvalitetnih zaštitnih maski sa filterima kako bi se zaštitilo zdravlje.
Nepravilna primena pesticida ne ugrožava samo zdravlje poljoprivrednika i potrošača, već i izvoz. Zbog nedozvoljenih materija, pošiljke voća i povrća se vraćaju. Stručnjaci upozoravaju da iako se vraćaju daleko veće količine robe u Evropsku uniju zbog istog problema, to ne umanjuje štetu i ugled Srbije kao zemlje zdrave hrane.
Ministarstvo poljoprivrede najavljuje dodatne kontrole i obuku za 200.000 poljoprivrednika o pravilnoj primeni sredstava za zaštitu bilja. Uvođenje novog sistema koji će povezati sve poljoprivredne apoteke kako bi se pratilo ko je kupio koje sredstvo i za koje namene, trebalo bi dodatno unaprediti kontrolu primene pesticida. Stručnjaci takođe zahtevaju bolju povezanost naučnih instituta sa poljoprivrednim savetodavcima na terenu kako bi se naučni rezultati kanalisali do poljoprivrednika i krajnjih korisnika.
Kao zaključak, stručnjaci ističu da država ne bi trebala bez rezerve da usvaja evropske liste dozvoljenih pesticida na kojima je sve više takozvanih bioloških preparata, već da svaki od njih treba da bude testiran u domaćim agroekološkim uslovima kako bi se osigurala efikasna borba protiv bolesti i štetočina.