Punih deset meseci je prošlo od kada su kamioni s robom iz Srbije prestali da stižu na Kosovo i Metohiju, zbog zabrane uvedene od strane režima Albina Kurtija. Ova mera je dovela do zatvaranja više od trećine radnji sa mešovitom robom, uz poskupljenje namirnica i nenadoknadivu štetu za obe strane.
Na rafovima se sada nalazi roba iz drugih zemalja poput Makedonije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Albanije, često sa deklaracijom „zemlja porekla Kosovo”. Mnoge porodice su ostale bez prihoda, a tržište se suočava s kopijama srpskih proizvoda koje dovode u zabludu kupce.
Prema procenama Centra za regionalnu saradnju Privredne komore Srbije, šteta za srpske kompanije zbog neisporučene robe iznosi preko 200 miliona evra, a ovo pogađa i međunarodne firme koje ne mogu da isporučuju gotove proizvode. Cene namirnica su porasle na Kosovu i Metohiji, a prehrambeni proizvodi su poskupeli za 11,3 odsto.
Predstavnici Privredne komore Srbije su intenzivno razgovarali sa tamošnjim privrednicima i ambasadorom SAD kako bi ukazali na štetnost ove odluke. Smatraju da politika treba da bude odvojena od ekonomije i da je ova blokada štetna za normalizaciju odnosa i međunarodne sporazume.
Nastavljajući sa naporima da se ova blokada ukloni, privrednici su poslali brojna pisma Evropskoj komisiji, specijalnim izaslanicima i ambasadorima, ističući da ova zabrana šteti ne samo privrednicima već i široj zajednici. Nadaju se da će njihovi apeli biti uslišeni kako bi se ponovno uspostavila normalna trgovinska saradnja između Srbije i Kosova.